Następna wizyta Mistrza Wudang – 8-11.11.2019

CHIŃSKI MISTRZ TAI CHI WUDANG – ZHOU XUAN YUN 周玄云 PO RAZ SZÓSTY W POLSCE – W TAI CHI STUDIO. ZAPRASZAMY.

TERMIN: 8-10 LISTOPADA 2019 (piątek-sobota-niedziela)

Z wielką przyjemnością zapraszamy wszystkich na jedyne w roku, kilkudniowe warsztaty Tai Chi Wudang i Miecza Wudang z Mistrzem Zhou Xuan Yun. Jest to unikalna okazja do zdobywania wiedzy u źródła, popartej praktyką, filozofią, doświadczeniem, ale również umiejętnie dostosowanej do potrzeb współczesnego człowieka Zachodu. Zhou Xuan Yun jest jedynym mnichem taoistycznym i jednocześnie mistrzem Wudang Kung Fu mieszkającym i nauczającym poza Chinami. Od 2016 r. regularnie odwiedza Polskę na zaproszenie naszej Szkoły. Nasza współpraca jest bardzo ścisła, a nasza Szkoła uzyskała status jedynego przedstawiciela Mistrza i nauczanego przez niego stylu Tai Chi w Europie. Link do tej wzmianki na stronie Mistrza: https://daoistgate.com/about-us/other-instructors/.

PRZYGOTOWUJEMY KILKUDNIOWE WARSZTATY Z MISTRZEM NA TEMAT TAI CHI I MIECZA WUDANG.
Poniżej podstawowe informacje, wskazówki, filmy i szczegółowy opis.

W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy: początkujący, zaawansowani, ćwiczący w naszej Szkole i osoby spoza Szkoły, osoby mające doświadczenie w innych stylach Tai Chi, Kung Fu, jakiejkolwiek pracy z ciałem lub nie mające go wcale.

1. Piątek, 8 listopada, godz. 18.00 – 21.00
MIECZ TAI CHI WUDANG – podstawy, przypomnienie i nauka dalszej części formy – dla wszystkich

2. Sobota, 9 listopada, godz. 10.00-12.30
FORMA TAI CHI WUDANG (nauka i korekta I część długiej, 108 ruchowej formy) – dla wszystkich

3. Sobota, 9 listopada, godz. 14.30-17.00
FORMA TAI CHI WUDANG (nauka III część długiej, 108 ruchowej formy) – dla wszystkich

3. Niedziela, 10 listopada, godz. 10.00-17.00 (przerwa od 12.30 do 14.30)
FORMA TAI CHI WUDANG (nauka III część długiej, 108 ruchowej formy – kontynuacja z soboty) – dla wszystkich

Forma ręczna Tai Chi Wudang i forma z Mieczem to nie tylko sekwencje bojowe z tradycją sięgającą kilkuset lat, ale zbiór dynamicznych technik służący samodoskonaleniu, analizie struktury ciała, wzmacniający zakres ruchu i mobilność. To praca nad świadomym ruchem. To również atrakcyjne wizualnie choreografie, które mogą urozmaicić nasz codzienny trening, stymulować umysł do zapamiętania nowego materiału, dać podstawy do głębszego zrozumienia tej starożytnej chińskiej sztuki ruchu. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie.
Nie trzeba znać formy Wudang, nie trzeba mieć doświadczenia w treningu z bronią. Nawet nie trzeba mieć miecza – wystarczy kawałek kijka długości ramienia. :-) Jeśli nie macie nawet kija, będziemy mieli zapas do wypożyczenia.

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać mailowo do końca października na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com

Zapraszamy.

PONIŻEJ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE, LINKI DO FILMÓW I OPIS

MIEJSCE WARSZTATÓW:
Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juareza w Warszawie
ul. Ludwika Narbutta 14
Po lewej stronie od głównego wejścia do budynku znajduje się brama. Wchodzimy bramą na dziedziniec i kierujemy się w prawo do wejścia nr C.
Tam znajdziecie wskazówki, gdzie jest sala, a gdzie szatnie.

CENY WARSZTATÓW:
1. Cena podstawowa:
550 za trzy dni, 450 zł za dwa dni (sobota i niedziela), 400 zł za dwa niepełne dni (piątek i cała sobota lub sobota po południu i cała niedziela), 300 za jeden dzień (sobota lub niedziela) i 200 zł za pół dnia (np. piątek wieczór lub sobota do południa)
2. Zniżka dla rodzin:
500 za trzy dni, 400 zł za dwa dni (sobota i niedziela), 350 zł za dwa niepełne dni (piątek i cała sobota lub sobota po południu i cała niedziela), 250 za jeden dzień (sobota lub niedziela) i 150 zł za pół dnia (np. piątek wieczór lub sobota do południa)
3. Zniżka dla instruktorów
jakiejkolwiek formy pracy z ciałem, którzy przyprowadzą na warsztaty swoich uczniów: 10 % od każdej przyprowadzonej osoby

Opłaty można dokonać przelewem, na podany poniżej numer konta lub gotówką, przed warsztatami.

Dane do przelewu:
TAI CHI STUDIO, ul. Klimczaka 7/53, 02-797 Warszawa
Rachunek bankowy:
Bank Millennium 36 1160 2202 0000 0002 8368 8878

Warsztaty odbędą się w jęz. angielskim. Zapewniamy tłumaczenie.

FILMY O TAI CHI WUDANG

Filmy prezentujące Tai Chi i Kung Fu Wudang
https://www.youtube.com/watch?v=R4PwmKvUdNA&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=yhcfqA_nVAI&t=43s
https://www.youtube.com/watch?v=rn05me2XRHw&t=7s

Film prezentujący Miecz Wudang
https://www.youtube.com/watch?v=DE2IVGR8S8I&t=9s

Film prezentujący Kung Fu Wudang
https://www.youtube.com/watch?v=dE9wO-2y38I&t=7s

Filmy z poprzednich warsztatów z Mistrzem
https://www.youtube.com/watch?v=tYxn7vgo6JQ&t=34s
https://www.youtube.com/watch?v=v1TF7OigIVM
https://www.youtube.com/watch?v=g-4GBBAo9_A&t=9s
https://www.youtube.com/watch?v=KtjbAyN9Ezc

Zdjęcia z poprzednich warsztatów
https://www.flickr.com/photos/taichimariuszsroczynski/collections/72157671230578193/

SZCZEGÓŁOWY OPIS TEMATÓW

TAI CHI WUDANG – DŁUGA FORMA 108 RUCHÓW
Na warsztatach w sobotę przed południem przypomnimy sobie i skorygujemy I część długiej, 108-ruchowej formy Tai Chi Chuan (Taijiquan) stylu Wudang (do  korekty I części nie jest potrzebna znajomość formy. Możecie to też potraktować jako naukę). Na warsztatach w sobotę po południu i w niedzielę cały dzień będziemy uczyć się od podstaw III części tej samej formy (do nauki III części nie jest potrzebna znajomość I i II części). To najstarsza tradycyjna forma tego stylu ćwiczona w Górach Wudang w Świątyni Purpurowych Chmur. Tai Chi Chuan to najbardziej znana na świecie chińska sztuka walki ćwiczona obecnie przede wszystkim dla zdrowia oraz jako medytacja w ruchu. Ten styl powstał na bazie wiedzy, która liczy sobie kilka tysięcy lat. Większość ekspertów za jego twórcę uznaje Zhang Sanfenga 張三丰, który mieszkał w górach Wudang, prowincji Hubei w czasach dynastii Song (960-1280 n.e.). Zhang Sanfeng był taoistą, mędrcem, mnichem, a jednocześnie ekspertem w sztukach walki. Zmodyfikował swoje umiejętności zainspirowany zaobserwowaną walką żurawia z wężem. Zwinność tych zwierząt uprzytomniła mu przewagę miękkości nad twardością, a taoistyczna wiedza o naturze rzeczy, a szczególnie teorii Yin i Yang, pomogła stworzyć podwaliny tej niezwykłej sztuki. Pomimo ekscentrycznego trybu życia, ciągłych wędrówek po górach i samotnych medytacjach w jaskiniach, zdołał przekazać swój system mnichom z klasztoru Wudang, stąd nazwa tego stylu: Wudang Tai Chi Chuan. Do dzisiejszego dnia styl ten ćwiczony jest w klasztornych kompleksach Wudang. Wudang Tai Chi to połączenie filozofii taoistycznej z technikami zdrowotnymi Chi Kung i bojowymi Kung Fu oraz medytacją. To niezwykle piękny styl, w którym koncepcja przemian Yin i Yang przejawia się w płynnej i swobodnej zmianie tempa, wysokości, kierunków. Forma 108 ruchowa jest główną formą tego stylu. Warsztat rozpocznie się prostą rozgrzewką i medytacją stojącą Zhan Zhuang. Następnie poznamy podstawowe techniki stylu – Dłonie Chmury i Zagarnięcie z Kolana. Podstawą warsztatów będzie korekta I części formy i nauka III części.  Wudang Tai Chi ma wiele do zaoferowania zarówno początkującym w treningu, jak i doświadczonym praktykom również innych stylów Tai Chi i Kung Fu. Zapraszamy. Jeśli macie wątpliwości, czy to dla Was, piszcie, pytajcie.

Tai Chi Wudang – film prezentujący I część formy: https://www.youtube.com/watch?v=64WRx4ydQrs&t=38s

MIECZ WUDANG
Po raz drugi ćwiczyć będziemy podstawy i formę legendarnego Miecza Tai Chi z Gór Wudang. Na warsztacie w piątek wieczorem poznamy podstawowe techniki, przypomnimy sobie materiał z poprzednich warsztatów i poznamy kolejne ruchy formy z mieczem (do  udziału w warsztatach nie jest potrzebna znajomość formy miecza. Możecie to potraktować jako naukę). Miecz to najbardziej znana chińska broń, nazywana „Królem Broni”. Kojarzony z energią Yang, żywiołem wody, legendarnym Smokiem. To symbol mądrości, sprawiedliwości, prawości, szlachetności, statusu społecznego, a nawet duchowości. Trening miecza to sposób na pokonanie ignorancji, lekkomyślnej pasji i agresji tkwiącej w nas samych. Sztuki Walki Wudang słyną z miecza. Najbardziej znane formy to: „Miecz Ośmiu Nieśmiertelnych”, „Miecz Wielkiej Podstawy Tao” i „Miecz Tai Chi”. Opanowanie miecza uważane jest za najwyższe osiągnięcie w sztukach walki. Ze względu na wysoki poziom trudności, miecz jest uważany za najbardziej Yang ze wszystkich broni. Yin i Yang to starożytne chińskie koncepcje opisujące, jak pozornie przeciwne energie są w rzeczywistości komplementarne i współzależne. Ciemne i jasne, zimne i gorące, zima i lato, ziemia i niebo, woda i ogień, odpoczynek i ruch, mogą być rozumiane jako Yin i Yang. Pracując nad tymi zależnościami w starożytności zrozumiano, że koncepcje Yin i Yang mogą być użyteczne do zrozumienia każdego aspektu otaczającego nas świata, a nawet nas samych. W Chinach ze wszystkich zwierząt, Smoki są najbardziej Yang z powodu silnej, jasnej energii ognia. Wiele ruchów w formach miecza Wudang nawiązuje do tych legendarnych stworzeń:  „Wiosenny Smok Opuszcza Jaskinię”, „Smok Pływa pod Wodą”, „Leniwy Smok Odpoczywa”. Płynne, skrętne ruchy w formach miecza również przypominają ruchy Smoka. Po osiągnięciu biegłości w sztuce miecza, staje się on przedłużeniem ciała. Poruszanie mieczem staje się tak naturalne, jak poruszanie ręką. Oglądanie ruchów mistrza miecza przypomina obserwowanie mistrza kaligrafii, a nawet dyrygenta orkiestry. U każdego z nich istnieje pełna harmonia ciała i umysłu z narzędziem, którego używają tworząc coś pięknego. Ten rodzaj transcendentnego doświadczenia można przenieść na codzienne życie. Kiedy przestanie się postrzegać siebie jako oddzielonego od otaczającego świata, pojawi się niezwykłe poczucie połączenia z nim i harmonii. Forma Miecza Wudang składa się z 64 ruchów. Na warsztacie poznamy podstawowe techniki, zasady treningu z mieczem, strukturę pracy ciała, etykietę obsługi i dbania o miecz oraz kilka technik z formy. Przygotujemy sobie w ten sposób solidne podstawy do dalszej, bardziej zaawansowanej praktyki. Nie trzeba mieć miecza. Wystarczy krótki kij, długości ramienia. Jeśli nie macie nawet kija, będziemy je mieli dla Was. Zapraszamy.

Miecz Wudang – film prezentujący fragment formy: https://www.youtube.com/watch?v=jcW0wDU4St4&t=1sBIOGRAFIA MISTRZA I MNICHA ZHOU XUAN YUN
Mnich taoistyczny Zhou Xuan Yun (wym. ang. “Joh Sh-wen Yoon”, wym. polska „Dżou Szłen Jun”) 周玄云, urodził się w roku Małpy w małej wiosce w środkowych Chinach, w prowincji Henan. W wieku 13 lat, rodzice posłali go na górę Wudang, która jest źródłem taoizmu i Tai Chi Chuan. Mieszkał w Taoistycznej Akademii Sztuk Walki (Daoist Association Martial Arts Academy), w historycznym Pałacu Purpurowych Chmur (Purple Cloud Temple). Po latach nauki został instruktorem Tai Chi i Kung Fu. Mistrz Zhou został uznany XV pokoleniem przekazu Wudang San Feng. Wszyscy, którzy trenują w Górach Wudang są poddawani jednym z najbardziej wymagających treningów siłowych na świecie. Trening rozpoczyna się wcześnie rano, trwa wiele godzin. Często widuje się adeptów obładowanych workami z piaskiem, wbiegających pod górę i zbiegających w dół i z powrotem. Przez 9 godzin dziennie rozciągają się, poznają stare formy i trenują z bronią. Pomimo tego, że setki osób studiują w Górach Wudang, zaledwie kilkoro z nich rocznie otrzymuje status instruktora i dostępuje możliwości poznania sekretnych praktyk. W wieku 16 lat Xuan Yun rozpoczął życie mnicha taoistycznego oraz zaczął studia filozofii taoistycznej i praktyki duchowe. Xuan Yun pozostaje jednym z niewielu adeptów Wudang z linii sztuk walk, który poświęcił lata swojego życia na głębokie studiowanie taoizmu, przechodząc najbardziej tradycyjny system szkolenia na mnicha taoistycznego. Reprezentuje ortodoksyjny odłam taoizmu, przebył szkolenia w zakresie rytuałów, recytacji mantr, wróżb i alchemii. Xuan Yun jest oficjalnie uznanym uczniem Mistrza Li Guang Fu 李光富 Prezesa Chińskiego Stowarzyszenia Taoistycznego (中国道教协会会长). W wieku 20 lat Xuan Yun opuścił świątynię, aby rozpocząć życie mnicha wędrującego. Przez 4 lata podróżował samotnie po całych Chinach, od świątyni do świątyni. Poszukiwał mistrzów sztuk walk, praktykował oraz zdobywał nowe umiejętności. Ostatnio Xuan Yun dzieli swój czas pomiędzy Chiny i USA. Mieszka w Bostonie, naucza Kung Fu Wudang, buduje Ośrodek Sztuk Taoistycznych, pracuje nad materiałami dydaktycznymi na DVD obejmującymi Tai Chi Chuan, Kung Fu, Chi Kung itd. Od 20 lat propaguje style Wudang, prowadząc warsztaty i nauczając w ponad 25 krajach www.daoistgate.com). Jest jednym z niewielu mnichów taoistycznych mieszkających i nauczających poza Chinami i jedynym, który odwiedził Polskę i współpracuje z naszą Szkołą. Nasza Szkoła jest jedynym przedstawicielem w Europie jego organizacji i stylu, którego naucza. Na prowadzonych przez niego dotychczas warsztatach poznawaliśmy krótką i długą formę Tai Chi Wudang, Miecz Tai Chi San Feng Wudang, Pchające Dłonie, Zastosowania Bojowe, Medytację Zhan Zhuang, Chi Kung Czterech Pór Roku, Chi Kung dla Zachowania Zdrowia, słuchaliśmy wykładów o Tai Chi, Chi Kung, Taoizmie, Świątyniach Taoistycznych i księdze Tao Te Ching.

Serdecznie polecamy, zapraszamy i czekamy na Wasze zgłoszenia do końca października!