Czwarta wizyta Mistrza w TAI CHI STUDIO 10/2018

W październiku, Mistrz po raz czwarty przyjechał do Warszawy specjalnie na zaproszenie naszej Szkoły. Nasza Szkoła jest jedynym w Europie oficjalnym reprezentantem Mistrza:

PODSUMOWANIE WIZYTY MISTRZA

CHIŃSKI MISTRZ WUDANG ZHOU XUAN YUN 周玄云  PO RAZ CZWARTY W POLSCE I W TAI CHI STUDIO, 12-13-14 PAŹDZIERNIKA 2018

ZORGANIZOWALIŚMY:
WARSZTAT – TAIJI FORMA DŁUGA 108-RUCHOWA – II CZĘŚĆ
WARSZTAT – MIECZ TAI CHI SAN FENG WUDANG
WARSZTAT – PCHAJĄCE DŁONIE
Warsztat w Łodzi
Pojechaliśmy też do Łodzi, do Szkoły Radosława Węglarza, na 3-godzinny warsztat na temat II części formy Tai Chi Wudang.

Tutaj zobaczyć możecie wszystkie zdjęcia z tych warsztatów.

Poniżej relacja filmowa z tego wydarzenia.

SZCZEGÓŁOWY OPIS TEMATÓW WARSZTATÓW

TAI CHI WUDANG – DŁUGA FORMA 108 RUCHÓW
Na warsztatach poznawaliśmy II część długiej, 108-ruchowej formy Tai Chi Chuan (Taijiquan) stylu Wudang. To najstarsza tradycyjna forma tego stylu ćwiczona w Górach Wudang w Świątyni Purpurowych Chmur. Tai Chi Chuan to najbardziej znana na świecie chińska sztuka walki ćwiczona obecnie przede wszystkim dla zdrowia oraz jako medytacja w ruchu. Ten styl powstał na bazie wiedzy, która liczy sobie kilka tysięcy lat. Większość ekspertów za jego twórcę uznaje Zhang Sanfenga 張三丰, który mieszkał w górach Wudang, prowincji Hubei w czasach dynastii Song (960-1280 n.e.). Zhang Sanfeng był taoistą, mędrcem, mnichem, a jednocześnie ekspertem w sztukach walki. Zmodyfikował swoje umiejętności zainspirowany zaobserwowaną walką żurawia z wężem. Zwinność tych zwierząt uprzytomniła mu przewagę miękkości nad twardością, a taoistyczna wiedza o naturze rzeczy, a szczególnie teorii Yin i Yang, pomogła stworzyć podwaliny tej niezwykłej sztuki. Pomimo ekscentrycznego trybu życia, ciągłych wędrówek po górach i samotnych medytacjach w jaskiniach, zdołał przekazać swój system mnichom z klasztoru Wudang, stąd nazwa tego stylu: Wudang Tai Chi Chuan. Do dzisiejszego dnia styl ten ćwiczony jest w klasztornych kompleksach Wudang. Wudang Tai Chi to połączenie filozofii taoistycznej z technikami zdrowotnymi Chi Kung i bojowymi Kung Fu oraz medytacją. To niezwykle piękny styl, w którym koncepcja przemian Yin i Yang przejawia się w płynnej i swobodnej zmianie tempa, wysokości, kierunków. Forma 108 ruchowa jest główną formą tego stylu.

MIECZ WUDANG
Po raz pierwszy w Polsce ćwiczyliśmy podstawy legendarnego Miecza Tai Chi z Gór Wudang. Miecz to najbardziej znana chińska broń, nazywana „Królem Broni”. Kojarzony z energią Yang, żywiołem wody, legendarnym Smokiem. To symbol mądrości, sprawiedliwości, prawości, szlachetności, statusu społecznego, a nawet duchowości. Trening miecza to sposób na pokonanie ignorancji, lekkomyślnej pasji i agresji tkwiącej w nas samych. Sztuki Walki Wudang słyną z miecza. Najbardziej znane formy to: „Miecz Ośmiu Nieśmiertelnych”, „Miecz Wielkiej Podstawy Tao” i „Miecz Tai Chi”. Opanowanie miecza uważane jest za najwyższe osiągnięcie w sztukach walki. Ze względu na wysoki poziom trudności, miecz jest uważany za najbardziej Yang ze wszystkich broni. Yin i Yang to starożytne chińskie koncepcje opisujące, jak pozornie przeciwne energie są w rzeczywistości komplementarne i współzależne. Ciemne i jasne, zimne i gorące, zima i lato, ziemia i niebo, woda i ogień, odpoczynek i ruch, mogą być rozumiane jako Yin i Yang. Pracując nad tymi zależnościami w starożytności zrozumiano, że koncepcje Yin i Yang mogą być użyteczne do zrozumienia każdego aspektu otaczającego nas świata, a nawet nas samych. W Chinach ze wszystkich zwierząt, Smoki są najbardziej Yang z powodu silnej, jasnej energii ognia. Wiele ruchów w formach miecza Wudang nawiązuje do tych legendarnych stworzeń:  „Wiosenny Smok Opuszcza Jaskinię”, „Smok Pływa pod Wodą”, „Leniwy Smok Odpoczywa”. Płynne, skrętne ruchy w formach miecza również przypominają ruchy Smoka. Po osiągnięciu biegłości w sztuce miecza, staje się on przedłużeniem ciała. Poruszanie mieczem staje się tak naturalne, jak poruszanie ręką. Oglądanie ruchów mistrza miecza przypomina obserwowanie mistrza kaligrafii, a nawet dyrygenta orkiestry. U każdego z nich istnieje pełna harmonia ciała i umysłu z narzędziem, którego używają tworząc coś pięknego. Ten rodzaj transcendentnego doświadczenia można przenieść na codzienne życie. Kiedy przestanie się postrzegać siebie jako oddzielonego od otaczającego świata, pojawi się niezwykłe poczucie połączenia z nim i harmonii. Forma Miecza Wudang składa się z 64 ruchów. Na warsztacie poznawaliśmy podstawowe techniki, zasady treningu z mieczem, strukturę pracy ciała, etykietę obsługi i dbania o miecz oraz kilka technik z formy. Przygotowaliśmy w ten sposób solidne podstawy do dalszej, bardziej zaawansowanej praktyki.