Ósma wizyta Mistrza w TAI CHI STUDIO – 08/2023

LETNI OBÓZ TAI CHI WUDANG – ROZŁOGI, SIERPIEŃ 2023
27 sierpnia – 2 września 2023 r.

Obóz Tai Chi Wudang – to organizowany po raz pierwszy w Polsce, wyjątkowy i historyczny obóz, na którym zajęcia poprowadzi współpracujący z nami Mistrz i Taoistyczny Mnich – Zhou Xuan Yun.

 

Obóz będzie całkowicie zadedykowany stylowi Wudang. W planach jest nauka: formy Tai Chi Wudang 28 ruchów, formy Taiyi 5 Elementów, formy Miecza Tai Chi Sanfeng Wudang oraz wprowadzenie do Chi Kung i Medytacji. Będą też wykłady z obszaru filozofii taoistycznej i/lub medycyny chińskiej. 

A poniżej szczegóły tego wyjazdu. Zapoznajcie się z nimi, zasadami zapisów, opisem tematów, ośrodka i zapraszamy do kontaktu w tej sprawie na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com


O NASZYCH OBOZACH
Wyjazdy wakacyjne organizujemy od początku istnienia Szkoły. Zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt obozów. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na staranną organizację, wysoki poziom treningów, wykwalifikowaną kadrę oraz bogaty program. Zapewniamy niezapomniane przeżycia w wyjątkowym miejscu i w wyjątkowym towarzystwie. To unikalna okazja treningowa i wypoczynkowa dla wszystkich ćwiczących, bez względu na poziom zaawansowania w treningu, odpowiednia również dla początkujących oraz tych, którzy chcieliby rozpocząć z nami naukę Tai Chi Wudang od zera. Żeby się o tym przekonać, przeczytajcie opinie uczestników wcześniejszych wyjazdów, zobaczcie zdjęcia i film o naszych wyjazdach. :-)
Opinie po obozach
Zdjęcia z naszych letnich obozów
Film o obozach Tai Chi

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Termin obozu: od 27 sierpnia (niedziela, kolacja) do 2 września 2023 r. (sobota, obiad)
Cena: 2460 zł
(cena obejmuje noclegi, wyżywienie, wszystkie treningi i inne dodatkowe zajęcia, które tam przygotujemy)

REZERWACJA I ZAPISY
Zapisy odbywają się w kilku etapach. Zapoznajcie się z nimi i czekamy na Wasze maile na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com

Etap pierwszy: Prosimy zapoznaj się z opisem wyjazdu i potwierdź krótkim mailem swoje zainteresowanie, najpóźniej do końca maja.

Etap drugi: My po kilku dniach (najpóźniej do 15 czerwca) potwierdzimy Ci przyjęcie na obóz i prześlemy szczegóły: link do Formularza Zgłoszeniowego, informacje o zaliczkach itd.

Etap trzeci: Po otrzymaniu od nas potwierdzenia, poprosimy Cię o wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego, do którego link dostaniesz w mailu potwierdzającym. Poprosimy Cię również o wpłatę zaliczki w wysokości 600 zł (na konto lub gotówką w TAI CHI STUDIO), w terminie do 30 czerwca.

Uwaga! :-) Jednocześnie informujemy, że zaliczka jest zwracana w całości, gdy rezygnacja z obozu nastąpi 30 dni przed jego rozpoczęciem. Przy rezygnacji 14 dni przed obozem zwracamy połowę zaliczki. 7 dni przed obozem zaliczka jest bezzwrotna. Jeśli ktoś zrezygnuje z obozu już po jego rozpoczęciu, ponosi koszt w wysokości połowy regularnej ceny obozu.

W lipcu wyślemy informacje o wpłacie końcowej, a dwa tygodnie przed obozem wyślemy do uczestników maila z informacjami jak dojechać, co zabrać, jak się przygotować itd. Pomożemy też zorganizować wspólny dojazd wszystkim, którzy będą tego potrzebować.

Regulamin Obozu:
regulamin obozu sierpień 2023

MIEJSCE OBOZU
Obóz organizujemy w miejscu, do którego jeździmy od 15 lat – w Ośrodku CKB Rozłogi, w Puszczy Knyszyńskiej, na Podlasiu (20 km od Białegostoku). www.ckbrozlogi.pl. Ośrodek całkowicie spełnia nasze oczekiwania. Dobre warunki, dwuosobowe pokoje (dla chętnych również trzy i czteroosobowe), pub, restauracja, sala konferencyjna, dwa duże namioty, basen, kort tenisowy, siłownia plenerowa, cisza i puszcza wokoło. I co niezwykle ważne, bardzo miła obsługa i wspaniała kuchnia wegetariańska, wegańska i mięsna. Ośrodek “Rozłogi” położony jest w sercu Puszczy Knyszyńskiej, z dala od miejskiego zgiełku. Wybraliśmy go, gdyż doskonale sprawdził się w ostatnich latach i z przyjemnością do niego wracamy. Zaspokaja naszą potrzebę odpoczynku na łonie przyrody oraz zapewnia odpowiednie warunki do treningów i szkoleń. Pokoje znajdują się w siedmiu dużych, bardzo ładnych drewnianych domach całorocznych. W każdym wydzielono część wspólną (ze stołem, krzesłami, sofą) oraz część sypialną (pięć pokoi na dole i pięć na górze). Każdy pokój ma własną łazienkę. Dodatkowo ośrodek dysponuje pokojami w nowym budynku murowanym, nad salą konferencyjną. Ośrodek jest doskonale przystosowany do naszych potrzeb treningowych: dużo płaskiego, pięknego terenu do treningu w plenerze, ogromna sala konferencyjna do naszej dyspozycji, zadaszone miejsca treningowe, dwa duże namioty. Jest kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne, siłownia plenerowa oraz odkryty basen. Na terenie ośrodka jest specjalnie wydzielone miejsce na ognisko, grill oraz wiele innych miejsc do odpoczynku. W głównym budynku znajduje się restauracja i pub czynny do ostatniego gościa. Na miejscu jest bezprzewodowy, bezpłatny dostęp do internetu. Samochody można zaparkować wzdłuż ośrodka. Cały kompleks jest bezpieczny, ogrodzony i monitorowany. Ośrodek jest w całości zarezerwowany tylko dla naszej grupy.

Uwaga! Prosimy nie kontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem w sprawie obozu. Wszystkie sprawy dotyczące tego wyjazdu załatwiane są przez nas.

Poniżej krótki film oprowadzający po ośrodku: 

Obóz będzie miał charakter typowo szkoleniowy i będzie dość intensywny. W celu zapewnienia komfortu oraz niezaburzonej atmosfery zajęć zapraszamy na Obóz tylko te osoby, które chcą ćwiczyć, bez osób towarzyszących, rodzin, dzieci i zwierząt.

KADRA OBOZU


Obóz organizują Mariusz Sroczyński i Kamila Jagiełło z TAI CHI STUDIO. Treningi poprowadzi Mistrz Zhou Xuan Yun z Daoist Gate Wudang Arts.
Mistrz będzie
uczył całej formy Taiyi 5 Elementów oraz całej formy Miecza Wudang. Poprowadzi też wykład o filozofii taoistycznej. Mariusz będzie uczył formy 28 Tai Chi Wudang. Kamila poprowadzi wieczorne prezentacje z obszaru filozofii taoistycznej i/lub medycyny chińskiej. 

 

Mistrz Zhou Xuan Yun – (wym. ang. “Joh Sh-wen Yoon”, wym. polska „Dżou Szłen Jun”) 周玄云, urodził się w roku Małpy w małej wiosce w środkowych Chinach, w prowincji Henan. W wieku 13 lat, rodzice posłali go na górę Wudang, która jest źródłem taoizmu i Tai Chi Chuan. Mieszkał w Taoistycznej Akademii Sztuk Walki (Daoist Association Martial Arts Academy), w historycznym Pałacu Purpurowych Chmur (Purple Cloud Temple). Po latach nauki został instruktorem Tai Chi i Kung Fu. Mistrz Zhou został uznany XV pokoleniem przekazu Wudang San Feng. Pomimo tego, że setki osób studiują w Górach Wudang, trening jest tak ciężki, że zaledwie kilka osób rocznie otrzymuje status instruktora i dostępuje możliwości poznania sekretnych praktyk. W wieku 16 lat Xuan Yun rozpoczął życie mnicha taoistycznego oraz zaczął studia filozofii taoistycznej i praktyki duchowe. Xuan Yun pozostaje jednym z niewielu adeptów Wudang z linii sztuk walk, który poświęcił lata swojego życia na głębokie studiowanie taoizmu, przechodząc najbardziej tradycyjny system szkolenia na mnicha taoistycznego. Reprezentuje ortodoksyjny odłam taoizmu, przebył szkolenia w zakresie rytuałów, recytacji mantr, wróżb i alchemii. Xuan Yun jest oficjalnie uznanym uczniem Mistrza Li Guang Fu 李光富 Prezesa Chińskiego Stowarzyszenia Taoistycznego (中国道教协会会长). W wieku 20 lat Xuan Yun opuścił świątynię, aby rozpocząć życie mnicha wędrującego. Przez 4 lata podróżował samotnie po całych Chinach, od świątyni do świątyni. Poszukiwał mistrzów sztuk walk, praktykował oraz zdobywał nowe umiejętności. Ostatnio Xuan Yun dzieli swój czas pomiędzy Chiny i USA. Mieszka w New Hampshire, w wybudowanym przez siebie taoistycznym ośrodku The Daoist Gate Center Xuan Ju, naucza Kung Fu Wudang, pracuje nad materiałami dydaktycznymi na DVD obejmującymi Tai Chi Chuan, Kung Fu, Chi Kung itd. Od 20 lat propaguje style Wudang, prowadząc warsztaty i nauczając w ponad 25 krajach (www.daoistgate.com). Jest jednym z niewielu mnichów taoistycznych mieszkających i nauczających poza Chinami i jedynym, który odwiedził Polskę i współpracuje z naszą Szkołą. Więcej o biografi Mistrza przeczytać można pod tym linkiem: BIOGRAFIA. 

Mariusz Sroczyński – organizator obozu, założyciel i główny instruktor Szkoły. Ćwiczy od ponad 30 lat. Uczył się u największych mistrzów Chi Kung i Tai Chi stylu Yang, Wudang, Chen, Wu, Hulei oraz I-Liq Chuan. Prowadzi od 25 lat Szkołę TAI CHI, a od 2015 roku wraz z Kamilą Jagiełło TAI CHI STUDIO. Od 2016 r. uczy się Tai Chi Wudang u Mistrza Zhou Xuan Yun i jest oficjalnym i jednym z pierwszych reprezentantów Daoist Gate Wudang w Europie. Informacje na ten temat znaleźć można pod tym linkiem: INSTRUKTORZY DAOIST GATE.

Kamila Jagiełło – organizatorka obozu. Tworzy wraz z Mariuszem Szkołę i TAI CHI STUDIO. Ćwiczy Tai Chi i Chi Kung od ponad 15 lat. Należy do tzw. Grupy Egzaminacyjnej (III stopień) i jest oficjalną instruktorką naszej Szkoły. Prowadzi zajęcia, wykłady, uczestniczy w pokazach. Studiuje Klasyczną Medycynę Chińską, łączy tę wiedzę z praktyką Tai Chi i Chi Kung i chętnie się nią dzieli. Od 2016 r. ćwiczy Wudang Tai Chi pod okiem Mistrza. 

TRENINGI
Proponujemy sprawdzoną, atrakcyjną i efektywną formułę treningową. Główny program Obozu będzie realizowany w blokach 4 x 1h 20min dziennie. Dla chętnych poranne treningi Tai Chi (ok. 1h), wieczorne powtórki form oraz wykłady. Łącznie nawet do 8 godzin zajęć dziennie. W przerwach czas na odpoczynek, korzystanie z atrakcji ośrodka i okolicy oraz spotkania, imprezy, wieczory filmowe, ognisko, grill.

POZNAWAĆ BĘDZIECIE:

Formę 28-ruchową Wudang Tai Chi Chuan. Wudang Tai Chi Chuan (武当太极拳式), to najstarszy styl ćwiczony w Górach Wudang w Świątyni Purpurowych Chmur. Tai Chi Chuan to najbardziej znana na świecie chińska sztuka walki ćwiczona obecnie przede wszystkim dla zdrowia oraz jako medytacja w ruchu. Ten styl powstał na bazie wiedzy, która liczy sobie kilka tysięcy lat. Większość ekspertów za jego twórcę uznaje Zhang Sanfenga 張三丰, który mieszkał w górach Wudang, prowincji Hubei w czasach dynastii Song (960-1280 n.e.). Zhang Sanfeng był taoistą, mędrcem, mnichem, a jednocześnie ekspertem w sztukach walki. Zmodyfikował swoje umiejętności zainspirowany zaobserwowaną walką żurawia z wężem. Zwinność tych zwierząt uprzytomniła mu przewagę miękkości i spokoju nad twardością i gwałtownością, a taoistyczna wiedza o naturze rzeczy, a szczególnie teorii Yin i Yang, pomogła stworzyć podwaliny tej niezwykłej sztuki. Pomimo ekscentrycznego trybu życia, ciągłych wędrówek po górach i samotnych medytacjach w jaskiniach, zdołał przekazać swój system mnichom z klasztoru Wudang, stąd nazwa tego stylu: Wudang Tai Chi Chuan. Do dzisiejszego dnia styl ten ćwiczony jest w klasztornych kompleksach Wudang. Wudang Tai Chi to połączenie filozofii taoistycznej z technikami zdrowotnymi Chi Kung i bojowymi Kung Fu oraz medytacją. To niezwykle piękny styl, w którym koncepcja przemian Yin i Yang przejawia się w płynnej i swobodnej zmianie tempa, wysokości, kierunków. Forma 28-ruchowa stworzona została przez Mistrza Zhou Xuan Yuna, jako łatwa do nauczenia warsztatowo sekwencja składająca się z wybranych technik z I, II i II części długiej, 108-ruchowej formy. Jest oficjalną formą w programie tego stylu, jednocześnie bardzo dobrze przygotowującą do dalszych etapów nauki. Możecie ją zobaczyć na tym filmie: FORMA 28 TAI CHI WUDANG – FILM

Fragment pierwszej części długiej, 108-ruchowej formy:

Formę Taiyi 5 Elementów. Forma Taiyi Pięć Elementów (太乙五行拳) została stworzona za czasów dynastii Ming pod panowaniem cesarza Hongzhi (1488 – 1504) przez Taoistycznego Mistrza Wudang ósmej generacji Zhang Shouxing (张守性). Jest przekazywana przez linię Wudang od wielu pokoleń. Łączy w sobie elementy Tai Chi i Chi Kung „Zabawy Pięciu Zwierząt” wraz z taoistycznymi technikami oddychania, dzięki czemu jest skuteczną formą walki i uzdrawiającą praktyką Chi Kung. Forma ta była pierwotnie znana jako forma Pięciu Elementów Tai Yi Przechwytujących i Rzucających 23 Technik (太乙五行擒扑23式). Ręce w tej formie są bardziej aktywne niż w Tai Chi, zawierając np. wiele chwytających zaczepień na stawy. Ciało podskakuje, skręca się i obraca, co buduje siłę i elastyczność kręgosłupa oraz masuje narządy wewnętrzne. Wiele zmian kierunku i technik na jednej nodze rozwija równowagę. Po kryzysie jaki przeszły style i sztuki taoistyczne skutecznie niszczone podczas rewolucji kulturalnej, w czerwcu 1981 roku forma ta została ponownie sprowadzona do gór Wudang  przez Jin Zitao (金子弢, członka królewskiej mandżurskiej rodziny. Jin Zitao nauczył się jej w 1929 roku od mnicha Wudang Li Helina (李合林) i w wieku 71 lat wrócił do Wudang, by jej nauczać i pomóc jej przetrwać. Forma ta wymaga ciężkiej pracy, ale wynosi na nowy głęboki poziom. Pamiętając, jak została stworzona, przekazana, zagrożona i odzyskana, ćwicząc ją dotykamy historii Wudang.

Fragment formy Taiyi:

MIECZ WUDANG
Formę z Mieczem Tai Chi Sanfeng Wudang (武当三丰太极剑). Miecz to najbardziej znana chińska broń, nazywana „Królem Broni”. Kojarzony z energią Yang, żywiołem wody, legendarnym Smokiem. To symbol mądrości, sprawiedliwości, prawości, szlachetności, statusu społecznego, a nawet duchowości. Trening miecza to sposób na pokonanie ignorancji, lekkomyślnej pasji i agresji tkwiącej w nas samych. Sztuki Walki Wudang słyną z miecza. Najbardziej znane formy to: „Miecz Ośmiu Nieśmiertelnych”, „Miecz Wielkiej Podstawy Tao” i „Miecz Tai Chi”. Opanowanie miecza uważane jest za najwyższe osiągnięcie w sztukach walki. Ze względu na wysoki poziom trudności, miecz jest uważany za najbardziej Yang ze wszystkich broni. Yin i Yang to starożytne chińskie koncepcje opisujące, jak pozornie przeciwne energie są w rzeczywistości komplementarne i współzależne. Ciemne i jasne, zimne i gorące, zima i lato, ziemia i niebo, woda i ogień, odpoczynek i ruch, mogą być rozumiane jako Yin i Yang. Pracując nad tymi zależnościami w starożytności zrozumiano, że koncepcje Yin i Yang mogą być użyteczne do zrozumienia każdego aspektu otaczającego nas świata, a nawet nas samych. W Chinach ze wszystkich zwierząt, Smoki są najbardziej Yang z powodu silnej, jasnej energii ognia. Wiele ruchów w formach miecza Wudang nawiązuje do tych legendarnych stworzeń:  „Wiosenny Smok Opuszcza Jaskinię”, „Smok Pływa pod Wodą”, „Leniwy Smok Odpoczywa”. Płynne, skrętne ruchy w formach miecza również przypominają ruchy Smoka. Po osiągnięciu biegłości w sztuce miecza, staje się on przedłużeniem ciała. Poruszanie mieczem staje się tak naturalne, jak poruszanie ręką. Oglądanie ruchów mistrza miecza przypomina obserwowanie mistrza kaligrafii, a nawet dyrygenta orkiestry. U każdego z nich istnieje pełna harmonia ciała i umysłu z narzędziem, którego używają tworząc coś pięknego. Ten rodzaj transcendentnego doświadczenia można przenieść na codzienne życie. Kiedy przestanie się postrzegać siebie jako oddzielonego od otaczającego świata, pojawi się niezwykłe poczucie połączenia z nim i harmonii.

Film prezentujący fragment formy z Mieczem Wudang:

Wszystkie wyżej wymienione formy postaramy się omówić od początku do końca tak, byście wyjechali z poczuciem, że poznaliście je i wiecie jak je ćwiczyć samodzielnie. 

Serdecznie zapraszamy i czekamy na Wasze zgłoszenia do końca maja na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com

Organizatorzy Obozu: Kamila Jagiełło i Mariusz Sroczyński