Światowy Dzień Tai Chi

ŚWIATOWY DZIEŃ TAI CHI i CHI KUNG

Najbliższe obchody Światowego Dnia Tai Chi organizowane przez naszą Szkołę odbędą się w sobotę, 27 kwietnia 2024, o godz. 10.00 w Parku Łazienki Królewskie w Warszawie.
(wejście przy ulicy Podchorążych i od razu w prawo)

Jak co roku zapraszamy wszystkich na wspólny trening w plenerze z okazji obchodów Światowego Dnia Tai Chi.
Trening organizuje TAI CHI Szkoła Taijiquan Mariusza Sroczyńskiego – TAI CHI STUDIO, ale może dołączy też warszawski oddział Szkoły Tai Chi Guangfu Radosława Węglarza oraz grupa instruktora Jarosława Rawickiego i innych instruktorów wywodzących się lub współpracujących z naszą Szkołą.
Spotkanie jest bezpłatne i mogą wziąć w nim udział wszyscy: początkujący, zaawansowani a nawet tacy, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli. To wspaniała okazja, by nacieszyć się łagodnym ruchem w miłym towarzystwie i otoczeniu przyrody. Zapraszamy!

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TAI CHI to globalne wydarzenie, Święto Tai Chi, przypadające zawsze w ostatnią sobotę kwietnia. Takie obchody mają integrować cały świat we wspólnym przepływie energii Chi przez kulę ziemską pod nazwą „Jeden świat… jeden oddech”. Założenie jest takie, by przez 24 godziny, przez całą kulę ziemską przetaczała się energia wspólnego ćwiczenia. Dlatego też ustalona jest jedna godzina rozpoczęcia takich ćwiczeń (godz. 10.00), by wraz z przesuwaniem się dnia, przez całą dobę, gdzieś na świecie ktoś ćwiczył. W ten sposób przez całą Ziemię, wraz z rozpoczynającym się dniem przetacza się fala treningów. W wydarzeniu tym bierze udział cały Świat: tysiące ćwiczących, setki szkół z setek krajów, na wszystkich kontynentach. Ma to być również promocja zdrowego stylu życia, ćwiczeń oddechowych/zdrowotnych oraz Tai Chi oczywiście.
Obchody tego dnia to inicjatywa autorstwa Billa Douglasa, instruktora i promotora
 ćwiczeń Tai Chi i Chi Kung w USA. Ma na celu popularyzację chińskich form ćwiczeń, których uprawianie przyczynić się może do poprawy zdrowia społeczeństw całego świata. Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung nie jest imprezą proklamowaną przez wielką międzynarodową organizację, lecz powstał z inicjatywy ludzi ćwiczących. Do tej inicjatywy przyłącza się coraz więcej szkół na całym świecie. W poprzednich edycjach uczestniczyły szkoły Tai Chi, Chi Kung i podobnych systemów od Australii przez Chiny, Europę po USA. Żadna ze szkół biorących udział w Światowym Dniu Tai Chi i Chi Kung nie pobiera z tego tytułu opłat od widzów i uczestników. Jedynym celem jest wniesienie wkładu w popularyzację metod treningowych, które służą aktywnemu dbaniu o własne zdrowie. W 2010 roku wydawnictwo REBIS wydało w języku polskim książkę Billa Douglasa „Tai Chi i Qigong”.

Film reklamujący to wydarzenie:
https://www.youtube.com/watch?v=5Wunavawp58
https://www.youtube.com/watch?v=5Wunavawp58&t=109s
World Tai Chi and Chi Kung Day – Newsletter:
https://www.worldtaichiday.org/
Obchody Światowego Dnia Tai Chi –  Nowy Jork:
https://www.youtube.com/watch?v=21l3xmRHwno
Obchody Światowego Dnia Tai Chi Kuba 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=YUUXYu6Et-g
Obchody Światowego Dnia Tai Chi Greenville 2008:

https://www.youtube.com/watch?v=_6zid_7nloc
Film o historii Światowego Dnia Tai Chi:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=-10PTAGoUfM

OBCHODY NASZEJ SZKOŁY
Nasza Szkoła w ramach obchodów, co roku, od kilkunastu lat spotykała się w parku na wspólnym, otwartym, bezpłatnym treningu. Na początku było to Pole Mokotowskie, a później Łazienki Królewskie. W pierwszym spotkaniu w Łazienkach Królewskich w 2015 r. uczestniczyło 120 osób (film poniżej). Każdego roku uczestników było coraz więcej. W 2019 r. uczestniczyło w nim około 150 osób (film poniżej). Na czas pandemii musieliśmy zawiesić spotkania, ale w 2020 i 2021 roku zorganizowaliśmy to indywidualnie, tzn. każdy kto chciał, ćwiczył w określonym czasie sam, tam gdzie był i przesyłał nam film. Potem montowaliśmy z tego wspólną relację, a efekty tego unikalnego projektu zobaczycie na poniższych filmach..
We wspólnych treningach w parku, a także w tych indywidualnych ćwiczeniach uczestniczyli uczniowie naszej Szkoły jak i wszyscy Ci, którzy mieli na to ochotę.
W 2022 r. wznowiliśmy spotkania w Łazienkach Królewskich. Tego roku i rok później (w 2023) uczestniczyło w nich każdorazowo prawie 200 osób z naszej Szkoły i współpracujących z nami innych Szkół. W tym roku zapraszamy ponownie.

FILMY Z NASZYCH OBCHODÓW TYCH WSPÓLNYCH I TYCH SAMODZIELNYCH

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi zorganizowane przy współpracy m.in. ze Szkołą Tai Chi Guangfu Radosława Węglarza- kwiecień 2022:

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi – 2021:

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi – 2020:

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi – 2019:

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi – 2018:

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi – 2016:

Nasze Obchody Światowego Dnia Tai Chi – 2015:
DSC_0136

Obchody Światowego Dnia Tai Chi to również symboliczne otwarcie sezonu treningowego w plenerze, a tego typu trening wśród zieleni, przyrody to wyjątkowe przeżycie.

Polecamy i zapraszamy!

Zobacz też naszą galerię zdjęć z obchodów Światowego Dnia Tai Chi w poprzednich latach:
https://www.flickr.com/photos/taichimariuszsroczynski/collections/72157634408955614/

DSC_2812

 

DSC_2871

 

DSC_2826