Styl Yang

STYL YANG TAI CHI CHUAN
Stylu Yang Tai Chi Chuan
uczymy w naszej Szkole od 1998 roku, czyli od prawie 20 lat. Zajęcia odbywają się regularnie w tygodniu i w weekendy, z precyzyjnym podziałem na grupy, poziomy zaawansowania i tematy. Funkcjonuje sześć poziomów zaawansowania w grupach Tai Chi oraz oddzielne zajęcia z Pchających Dłoni, Chi Kung, Kuli Tai Chi, Szabli i Miecza.

Klasyczny styl Yang, którego uczymy to odmiana jednego z najbardziej popularnych stylów Tai Chi Chuan na Świecie – powstałego w XIX w. stylu Yang. Styl Yang to łącznik między starożytnością i współczesnością. To od tego stylu zaczęło się szerokie zainteresowanie taką formą ćwiczeń i sztuk walki w Chinach i na całym świecie. Styl ten był inspiracją do tworzenia nowych, znanych współcześnie stylów, takich jak styl Wu, Sun, Hao oraz stylów sportowych powstałych w czasach komunistycznych Chin, a związanych z chińskim sportem narodowym Wu Shu. Był też inspiracją do odkrywania starszych przekazów, takich jak styl rodowy z wioski Chen z 400-letnią tradycją i styl z taoistycznych świątyń Wudang z 800-letnią tradycją. To rodzina Yang rozpropagowała Tai Chi Chuan poza zamkniętymi kręgami rodowymi, ucząc wszystkich chętnych, na początku w najbliższej okolicy, później na dworze cesarskim, a później na uczelniach i wśród wszystkich zainteresowanych w całych Chinach. To członkowie rodziny modyfikowali metody treningowe, by dopasować je do potrzeb, możliwości i oczekiwań współczesnego człowieka, robiąc z Tai Chi Chuan coś więcej niż sztukę walki – sztukę świadomego ruchu, sztukę dbania o zdrowie, sztukę harmonii i równowagi. To wreszcie członkowie rodziny Yang jako pierwsi zaczęli nauczać Tai Chi Chuan poza Chinami.

Przekaz, którego uczymy został ukształtowany przez całe pokolenia mistrzów, począwszy od jego założyciela – Mistrza Yang Lu-Chana, przez jego synów, wnuków i innych kontynuatorów. Zawiera myśli, przeżycia, doświadczenia, analizy i modyfikacje każdego z tych wielkich mistrzów. Zawiera ich zrozumienie, energię, historię i Ducha. Bez względu na to, czy ta sukcesja była ciągła, czy przerwana, ślady dawnych wielkich mistrzów, wciąż w tej sztuce istnieją.

Do najważniejszych Mistrzów tej linii przekazu należą:
Pierwsze Pokolenie: Yang Lu-Chan (楊露禪) 1799-1872
Drugie Pokolenie: Yang Ban-Hou (楊班候) 1837-1892
Trzecie Pokolenie: Yang Cheng-Fu (楊澄甫) 1883-1936
Czwarte Pokolenie: Yue Huanzhi (樂奐之) 1899-1961
Piąte Pokolenie: Kao Tao (高濤) 1932 – obecny Wielki Mistrz
Szóste Pokolenie: Yang Jwing-Ming (楊俊敏博士) 1946 – obecny Mistrz

Mistrz Yang Jwing Ming zaczął bardzo dokładnie zgłębiać teorię Tai Chi Chuan oraz poszukiwać esencji i znaczenia każdego ruchu tego stylu. Do tej pory kontynuuje zbieranie klasycznych dokumentów oraz tłumaczenie ich na język angielski, co zaowocowało wieloma publikacjami i książkami, m.in. książką „Teoria Taijiquan” . Zdecydowanie Mistrz Yang jest jednym z największych współczesnych badaczy dawnych zapomnianych metod treningowych, które rekonstruuje i propaguje na całym świecie. Styl Tai Chi Chuan, którego naucza, dość mocno różni się od wielu współczesnych stylów Tai Chi, ale poparty jest ogromną wiedzą i wzbogacony o wiele unikalnych sposobów i metod treningowych. Powyższą linię przekazu Mistrz Yang opisał po raz pierwszy 31 maja 2010 r.

Nasza Szkoła współpracowała z Mistrzem Yang Jwing-Mingiem i założoną przez niego organizacją YMAA w latach 1999-2015, ucząc się pod jego okiem Tai Chi Chuan,
Chi Kung Tai Chi, Tui Shou, Jien i Dao Tai Chi oraz wielu innych powiązanych z tym tematów. Uczniowie naszej Szkoły zdawali egzaminy na I, II i III stopień Tai Chi Chuan w organizacji YMAA. Założyciel naszej Szkoły, Mariusz Sroczyński w 2013 roku zdobył V stopień instruktorski w tej organizacji, jako jedna z kilku osób w Europie i 14 na świecie. W 2015 roku nasza Szkoła odłączyła się od organizacji YMAA, by się usamodzielnić, rozszerzyć swoje zainteresowania i otworzyć na współpracę z innymi mistrzami chińskich stylów wewnętrznych. To zaowocowało m.in. współpracą z Mistrzem i Mnichem Wudang, przedstawicielem najstarszej tradycji taoistycznej Tai Chi Chuan – Mistrzem Zhou Xuan Yun.

Tai Chi Chuan (Taijiquan) klasyczny styl Yang, którego nieprzerwanie uczymy od prawie 20 lat, dzięki pracy dr Yanga stał się jednym z bardziej kompletnych ćwiczonych współcześnie stylów Tai Chi Chuan.
W jego skład wchodzą m.in.:
Długa forma ręczna
Forma dwuosobowa, tzw. Forma Bojowa
Chi Kung Tai Chi
Chi Kung Kuli
Pchające Dłonie w miejscu i w ruchu
Symbol Yin Yang w miejscu i w ruchu
Szabla Tai Chi