Co to jest Tai Chi Chuan?

Tai Chi Chuan (Taijiquan) to starochińska sztuka relaksu, medytacji i walki praktykowana współcześnie przez miliony osób na całym świecie. Równoważy ciało, oddech, energię i umysł. Tai Chi ma nieocenione walory zdrowotne i wzmacniające organizm, zauważalne zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Jest kluczem do uzyskania wewnętrznego spokoju oraz źródłem siły w trudnych sytuacjach życiowych i zawodowych.

Tai Chi Chuan – „Pięść Wielkich Szczytów” lub „Boks Ostatecznej Zasady”, zwane także „Miękkim Boksem”, „Boksem Cienia” lub „Sztuką walki o wewnętrzny spokój”. Jest stylem walki Chi Kung praktykowanym w Chinach od ponad 700 lat. Stanowi jedno z najdoskonalszych dzieł chińskiej filozofii i kultury. Bazuje na filozofii taoistycznej zawartej w Tao Te Ching i I-Ching (Księdze Drogi i Cnoty oraz Księdze Przemian), technikach bojowych Kung Fu oraz ćwiczeniach zdrowotnych Chi Kung. Tai Chi Chuan odgrywa ważną rolę w chińskiej terapii medycznej, łącząc w sobie pięć aspektów: medytację, techniki oddechowe, trening ciała, psychoterapię i akupunkturę. Twórcy Tai Chi Chuan czerpali z astrologii, nauk wojennych, geografii i nauk humanistycznych. Stworzyli system zharmonizowanych, płynnych, obrotowych ruchów połączonych w dłuższe sekwencje wykonywane w skupieniu i spokojnym rytmie.

Obecnie miliony osób na wszystkich kontynentach codziennie praktykują Tai Chi dla zdrowia i ciszy umysłu. W chwili, gdy ruchy są doskonale opanowane, budzą wewnętrzną energię utrzymującą równowagę całego organizmu i mogą być użyte jako sposób na uzyskanie wewnętrznego spokoju, a także jako doskonały środek samoobrony.

Poprzez trening Tai Chi, praktykujący uczy się rozumieć oraz odczuwać pracę swojego organizmu i różnych procesów w nim zachodzących. Poznaje swoje możliwości i ograniczenia zarówno fizyczne jak i mentalne. Obserwuje procesy powstawania napięć i emocji. Poprzez odpowiednie metody treningowe uczy się świadomie sobie pomagać – rozluźniać, regulować, wzmacniać organizm, umysł i energię wewnętrzną.

Uważa się, że poprzez trening Tai Chi można osiągnąć „elastyczność dziecka, siłę drwala i umysł mędrca”.