Siódma wizyta Mistrza w TAI CHI STUDIO – 11/2022

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY UNIKALNEGO STYLU TAI CHI WUDANG.
CHIŃSKI MISTRZ TAI CHI WUDANG – ZHOU XUAN YUN 周玄云
PO TRZECH LATACH PRZERWY ZNÓW W POLSCE.

TO SIÓDMA WIZYTA MISTRZA ORGANIZOWANA PRZEZ TAI CHI STUDIO.

TERMIN WARSZTATÓW: 11-13 LISTOPADA 2022 (piątek-sobota-niedziela)

Z wielką przyjemnością zapraszamy wszystkich na kilkudniowe warsztaty Tai Chi Wudang z Mistrzem Zhou Xuan Yun.
Tym razem program jest bogaty i urozmaicony. Wzięliśmy pod uwagę Wasze sugestie. Poza nauką i korektą głównej formy Tai Chi stylu Wudang będziecie mogli poznać podstawy stylu Bagua Zhang, Taiyi Pięć Elementów i Miecza Wudang.

Warsztaty z Mistrzem to wyjątkowa okazja do zdobywania wiedzy u źródła, popartej praktyką, filozofią, doświadczeniem, ale również umiejętnie dostosowanej do potrzeb współczesnego człowieka Zachodu. Zhou Xuan Yun jest jedynym mnichem taoistycznym i jednocześnie mistrzem Wudang Kung Fu mieszkającym i nauczającym poza Chinami. Od 2016 r. regularnie odwiedza Polskę na zaproszenie naszej Szkoły. Nasza współpraca jest bardzo ścisła, a nasza Szkoła uzyskała status przedstawiciela Mistrza i nauczanego przez niego stylu Tai Chi. Link do tej wzmianki na stronie Mistrza: https://daoistgate.com/about-us/other-instructors/.

Poniżej podstawowe informacje, wskazówki, filmy i szczegółowe opisy tematów.

PLAN WARSZTATÓW

1. Piątek, 11 listopada, godz. 10.00 – 12.30
WUDANG BAGUA ZHANG (podstawy stylu Bagua) – dla wszystkich

2. Piątek, 11 listopada, godz. 12.30-17.00
FORMA TAI CHI WUDANG (korekta I część długiej, 108 ruchowej formy) – dla wszystkich

3. Sobota, 12 listopada, godz. 10.00-17.00 (z przerwą od godz. 12.30 do 14.30)
FORMA TAIYI PIĘĆ ELEMENTÓW WUDANG (podstawy i nauka formy) – dla wszystkich

3. Niedziela, 13 listopada, godz. 10.00-17.00 (z przerwą od 12.30 do 14.30)
MIECZ TAI CHI WUDANG (podstawy i nauka formy z Mieczem) – dla wszystkich

W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy: początkujący, zaawansowani, ćwiczący w naszej Szkole i spoza Szkoły, osoby mające doświadczenie w innych stylach Tai Chi, Kung Fu, jakiejkolwiek pracy z ciałem lub nie mające go wcale. Formy Wudang to nie tylko sekwencje bojowe z parusetletnią tradycją, ale zbiór dynamicznych technik służący samodoskonaleniu, analizie struktury ciała, wzmacniający zakres ruchu i mobilność, poprawiających zdrowie i samopoczucie. To praca nad świadomym ruchem. To również atrakcyjne wizualnie choreografie, które mogą urozmaicić nasz codzienny trening, stymulować umysł do zapamiętania nowego materiału, dać podstawy do głębszego zrozumienia tej starożytnej chińskiej sztuki ruchu. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Nie trzeba jechać do Wudang, albo gdziekolwiek za granicę. :-) Nie trzeba znać formy Wudang, nie trzeba mieć doświadczenia w treningu z bronią. Nawet nie trzeba mieć miecza – wystarczy kawałek kijka długości ramienia. :-) Jeśli nie macie nawet kija, będziemy mieli zapas do wypożyczenia.

MIEJSCE WARSZTATÓW:
W zależności od ilości zgłoszonych osób:
1. TAI CHI STUDIO, ul. Belwederska 26/30
2. Liceum Ogólnokształcące im. Cervantesa, ul. Zakrzewska 24
O miejscu warsztatów poinformujemy Was odpowiednio wcześniej.

CENY WARSZTATÓW:

1. Cena podstawowa:
660 zł za trzy dni, 580 zł za dwa i pół dnia, 500 zł za dwa dni, 410 zł za jeden i pół dnia, 300 zł za jeden dzień, 180 zł za pół dnia
2. Zniżka dla instruktorów
jakiejkolwiek formy pracy z ciałem, którzy przyprowadzą na warsztaty swoich uczniów: 10 % od każdej przyprowadzonej osoby

Warsztaty odbędą się w jęz. angielskim. Zapewniamy tłumaczenie.

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać mailowo do końca października na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com
To wyjątkowa i niecodzienna okazja. Ostatni raz Mistrz był u nas w listopadzie 2019 r. SKorzystajcie. Zachęcamy i zapraszamy do udziału.

SZCZEGÓŁOWY OPIS TEMATÓW
BAGUA ZHANG
Styl Wudang Bagua Zhang  (武当八卦掌) znany też jako „Dloń Ośmiu Trygramów”, „Boks Okrężny” lub „Chodzenie po Kręgu” jest uważany nie tylko za najbardziej okrągły i spiralny system chińskich sztuk walki, ale także za jeden z trzech głównych „wewnętrznych” stylów obok Tai Chi i Xing Yi.  W walce wykorzystuje nieustanny ruch i zmianę, a okrągłe wzory kroków i wężowe ruchy, służą by ominąć i odeprzeć atak przeciwnika w najbardziej zaskakujący sposób. Dzięki Ośmiu Układom Dłoni i dopasowanym do nich krokom i obrotom styl ten przynosi ogólne korzyści psychiczne i zdrowotne oraz zwiększa fizyczną witalność, siłę i wytrzymałość. Stworzenie Bagua Zhang przypisuje się Dong Haichuanowi 董海川, który żył w późnej dynastii Qing. Podobnie jak inne sztuki walki, również styl Bagua Zhang ma różne szkoły i odmiany zależne od teorii, metodologi treningu i specjalizacji w walce. Najbardziej znane style Bagua to Cheng, Yin, Sun i Wudang. Chociaż wszystkie mają swoje korzenie w naukach Donga, ich twórcy wnoszą swoje teorie i doświadczenia z innych sztuk walki. Na 2,5 godzinnym warsztacie poznacie podstawowe koncepcje, kroki i techniki stylu Wudang Bagua Zhang. W treningu tym mogą wziąć udział wszyscy: początkujący, zaawansowani oraz tacy, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli.

TAI CHI CHUAN 
Wudang Tai Chi Chuan (
武当太极拳式), to najstarszy styl ćwiczony w Górach Wudang w Świątyni Purpurowych Chmur. Tai Chi Chuan to najbardziej znana na świecie chińska sztuka walki ćwiczona obecnie przede wszystkim dla zdrowia oraz jako medytacja w ruchu. Ten styl powstał na bazie wiedzy, która liczy sobie kilka tysięcy lat. Większość ekspertów za jego twórcę uznaje Zhang Sanfenga 張三丰, który mieszkał w górach Wudang, prowincji Hubei w czasach dynastii Song (960-1280 n.e.). Zhang Sanfeng był taoistą, mędrcem, mnichem, a jednocześnie ekspertem w sztukach walki. Zmodyfikował swoje umiejętności zainspirowany zaobserwowaną walką żurawia z wężem. Zwinność tych zwierząt uprzytomniła mu przewagę miękkości i spokoju nad twardością i gwałtownością, a taoistyczna wiedza o naturze rzeczy, a szczególnie teorii Yin i Yang, pomogła stworzyć podwaliny tej niezwykłej sztuki. Pomimo ekscentrycznego trybu życia, ciągłych wędrówek po górach i samotnych medytacjach w jaskiniach, zdołał przekazać swój system mnichom z klasztoru Wudang, stąd nazwa tego stylu: Wudang Tai Chi Chuan. Do dzisiejszego dnia styl ten ćwiczony jest w klasztornych kompleksach Wudang. Wudang Tai Chi to połączenie filozofii taoistycznej z technikami zdrowotnymi Chi Kung i bojowymi Kung Fu oraz medytacją. To niezwykle piękny styl, w którym koncepcja przemian Yin i Yang przejawia się w płynnej i swobodnej zmianie tempa, wysokości, kierunków. Na 2,5 godzinnych warsztatach przypomnimy i skorygujemy I część głównej, długiej, 108-ruchowej formy Tai Chi stylu Wudang. Do  korekty I części nie jest potrzebna znajomość formy. Można to też potraktować jako naukę.
Film prezentujący I część formy Tai Chi Wudang:

TAIYI PIĘĆ ELEMENTÓW
Forma Taiyi Pięć Elementów (太乙五行拳)  została stworzona za czasów dynastii Ming pod panowaniem cesarza Hongzhi (1488 – 1504) przez Taoistycznego Mistrza Wudang ósmej generacji Zhang Shouxing (张守性). Jest przekazywana przez linię Wudang od wielu pokoleń. Łączy w sobie elementy Tai Chi i Chi Kung „Zabawy Pięciu Zwierząt” wraz z taoistycznymi technikami oddychania, dzięki czemu jest skuteczną formą walki i uzdrawiającą praktyką Chi Kung. Forma ta była pierwotnie znana jako forma Pięciu Elementów Tai Yi Przechwytujących i Rzucających 23 Technik (太乙五行擒扑23式). Ręce w tej formie są bardziej aktywne niż w Tai Chi, zawierając np. wiele chwytających zaczepień na stawy. Ciało w tej formie podskakuje, skręca się i obraca, co buduje siłę i elastyczność kręgosłupa oraz masuje narządy wewnętrzne. Wiele zmian kierunku i technik na jednej nodze rozwija równowagę. Po kryzysie jaki przeszły style i sztuki taoistyczne skutecznie niszczone podczas rewolucji kulturalnej, w czerwcu 1981 roku forma ta została ponownie sprowadzona do gór Wudang  przez Jin Zitao (金子弢, członka królewskiej mandżurskiej rodziny. Jin Zitao nauczył się jej w 1929 roku od mnicha Wudang Li Helina (李合林) i w wieku 71 lat wrócił do Wudang, by jej nauczać i pomóc jej przetrwać. Forma ta wymaga ciężkiej pracy, ale wynosi na nowy głęboki poziom. Pamiętając, jak została stworzona, przekazana, zagrożona i odzyskana, ćwicząc ją dotykamy historii Wudang. Na całodniowych warsztatach po raz pierwszy będziemy poznawać tą niezwykłą formą. W treningu tym mogą wziąć udział wszyscy: początkujący, zaawansowani oraz tacy, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli.
Fragment formy Taiyi:

MIECZ WUDANG
Miecz Taijiquan Sanfeng Wudang (武当三丰太极剑).
Miecz to najbardziej znana chińska broń, nazywana „Królem Broni”. Kojarzony z energią Yang, żywiołem wody, legendarnym Smokiem. To symbol mądrości, sprawiedliwości, prawości, szlachetności, statusu społecznego, a nawet duchowości. Trening miecza to sposób na pokonanie ignorancji, lekkomyślnej pasji i agresji tkwiącej w nas samych. Sztuki Walki Wudang słyną z miecza. Najbardziej znane formy to: „Miecz Ośmiu Nieśmiertelnych”, „Miecz Wielkiej Podstawy Tao” i „Miecz Tai Chi”. Opanowanie miecza uważane jest za najwyższe osiągnięcie w sztukach walki. Ze względu na wysoki poziom trudności, miecz jest uważany za najbardziej Yang ze wszystkich broni. Yin i Yang to starożytne chińskie koncepcje opisujące, jak pozornie przeciwne energie są w rzeczywistości komplementarne i współzależne. Ciemne i jasne, zimne i gorące, zima i lato, ziemia i niebo, woda i ogień, odpoczynek i ruch, mogą być rozumiane jako Yin i Yang. Pracując nad tymi zależnościami w starożytności zrozumiano, że koncepcje Yin i Yang mogą być użyteczne do zrozumienia każdego aspektu otaczającego nas świata, a nawet nas samych. W Chinach ze wszystkich zwierząt, Smoki są najbardziej Yang z powodu silnej, jasnej energii ognia. Wiele ruchów w formach miecza Wudang nawiązuje do tych legendarnych stworzeń:  „Wiosenny Smok Opuszcza Jaskinię”, „Smok Pływa pod Wodą”, „Leniwy Smok Odpoczywa”. Płynne, skrętne ruchy w formach miecza również przypominają ruchy Smoka. Po osiągnięciu biegłości w sztuce miecza, staje się on przedłużeniem ciała. Poruszanie mieczem staje się tak naturalne, jak poruszanie ręką. Oglądanie ruchów mistrza miecza przypomina obserwowanie mistrza kaligrafii, a nawet dyrygenta orkiestry. U każdego z nich istnieje pełna harmonia ciała i umysłu z narzędziem, którego używają tworząc coś pięknego. Ten rodzaj transcendentnego doświadczenia można przenieść na codzienne życie. Kiedy przestanie się postrzegać siebie jako oddzielonego od otaczającego świata, pojawi się niezwykłe poczucie połączenia z nim i harmonii. Na całodniowym warsztacie poznamy podstawowe techniki i zasady treningu z mieczem. Mimo tego, że to już trzeci warsztat na temat Miecza Wudang, po trzech latach przerwy rozpoczniemy naukę formy od początku. Nie trzeba mieć doświadczenia z treningu z mieczem. Nie trzeba nawet mieć miecza. Wystarczy krótki kij, długości ramienia. Jeśli nie macie nawet kija, będziemy je mieli dla Was. W treningu tym mogą wziąć udział wszyscy: początkujący, zaawansowani oraz tacy, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli.
Film prezentujący fragment formy z Mieczem Wudang:

BIOGRAFIA MISTRZA I MNICHA ZHOU XUAN YUN
Mnich taoistyczny Zhou Xuan Yun (wym. ang. “Joh Sh-wen Yoon”, wym. polska „Dżou Szłen Jun”) 周玄云, urodził się w roku Małpy w małej wiosce w środkowych Chinach, w prowincji Henan. W wieku 13 lat, rodzice posłali go na górę Wudang, która jest źródłem taoizmu i Tai Chi Chuan. Mieszkał w Taoistycznej Akademii Sztuk Walki (Daoist Association Martial Arts Academy), w historycznym Pałacu Purpurowych Chmur (Purple Cloud Temple). Po latach nauki został instruktorem Tai Chi i Kung Fu. Mistrz Zhou został uznany XV pokoleniem przekazu Wudang San Feng. Wszyscy, którzy trenują w Górach Wudang są poddawani jednym z najbardziej wymagających treningów siłowych na świecie. Trening rozpoczyna się wcześnie rano, trwa wiele godzin. Często widuje się adeptów obładowanych workami z piaskiem, wbiegających pod górę i zbiegających w dół i z powrotem. Przez 9 godzin dziennie rozciągają się, poznają stare formy i trenują z bronią. Pomimo tego, że setki osób studiują w Górach Wudang, zaledwie kilkoro z nich rocznie otrzymuje status instruktora i dostępuje możliwości poznania sekretnych praktyk. W wieku 16 lat Xuan Yun rozpoczął życie mnicha taoistycznego oraz zaczął studia filozofii taoistycznej i praktyki duchowe. Xuan Yun pozostaje jednym z niewielu adeptów Wudang z linii sztuk walk, który poświęcił lata swojego życia na głębokie studiowanie taoizmu, przechodząc najbardziej tradycyjny system szkolenia na mnicha taoistycznego. Reprezentuje ortodoksyjny odłam taoizmu, przebył szkolenia w zakresie rytuałów, recytacji mantr, wróżb i alchemii. Xuan Yun jest oficjalnie uznanym uczniem Mistrza Li Guang Fu 李光富 Prezesa Chińskiego Stowarzyszenia Taoistycznego (中国道教协会会长). W wieku 20 lat Xuan Yun opuścił świątynię, aby rozpocząć życie mnicha wędrującego. Przez 4 lata podróżował samotnie po całych Chinach, od świątyni do świątyni. Poszukiwał mistrzów sztuk walk, praktykował oraz zdobywał nowe umiejętności. Ostatnio Xuan Yun dzieli swój czas pomiędzy Chiny i USA. Mieszka w New Hampshire, w wybudowanym przez siebie taoistycznym ośrodku The Daoist Gate Center Xuan Ju, naucza Kung Fu Wudang, pracuje nad materiałami dydaktycznymi na DVD obejmującymi Tai Chi Chuan, Kung Fu, Chi Kung itd. Od 20 lat propaguje style Wudang, prowadząc warsztaty i nauczając w ponad 25 krajach (www.daoistgate.com). Jest jednym z niewielu mnichów taoistycznych mieszkających i nauczających poza Chinami i jedynym, który odwiedził Polskę i współpracuje z naszą Szkołą. Nasza Szkoła jest przedstawicielem jego organizacji i stylu, którego naucza. Na prowadzonych przez niego w Warszawie (od 2016 r.) warsztatach poznawaliśmy krótką i długą formę Tai Chi Wudang, Miecz Tai Chi San Feng Wudang, Pchające Dłonie, Zastosowania Bojowe, Medytację Zhan Zhuang, Chi Kung Czterech Pór Roku, Chi Kung dla Zachowania Zdrowia, słuchaliśmy wykładów o Tai Chi, Chi Kung, Taoizmie, Świątyniach Taoistycznych i księdze Tao Te Ching. Tym razem czekają nas dwa nowe tematy: podstawy stylu Bagua Zhang oraz forma Taiyi Pięciu Elementów.

WSPOMNIENIA Z POPRZEDNICH WARSZTATÓW W WARSZAWIE:

Filmy z poprzednich warsztatów z Mistrzem

Zdjęcia z poprzednich warsztatów
https://www.flickr.com/photos/taichimariuszsroczynski/collections/72157671230578193/

Style Wudang mają wiele do zaoferowania zarówno początkującym w treningu, jak i doświadczonym praktykom również innych stylów Tai Chi i Kung Fu.

Zapraszamy na warsztaty. Jeśli macie wątpliwości, czy to dla Was, piszcie, pytajcie.

Serdecznie polecamy i czekamy na Wasze zgłoszenia do końca października na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com