Dziewiąta wizyta Mistrza w TAI CHI STUDIO – 03/2024

CHIŃSKI MISTRZ TAI CHI WUDANG – ZHOU XUAN YUN 周玄云 PO RAZ KOLEJNY W POLSCE. TO DZIEWIĄTA WIZYTA MISTRZA ORGANIZOWANA PRZEZ TAI CHI STUDIO.

TERMIN WARSZTATÓW: 23-24 marca 2024 (sobota-niedziela)

Z wielką przyjemnością zapraszamy wszystkich na kilkudniowe warsztaty Tai Chi Wudang z Mistrzem Zhou Xuan Yun.
Tym razem dwa unikalne tematy w Warszawie i dwa w zaprzyjaźnionych z nami szkołach w Łodzi.
W Warszawie, jeden blok treningowy (2,5 godz.) przeznaczymy na korektę I części formy Tai Chi Wudang 108 z wykorzystaniem interpretacji bojowych, a trzy bloki (7,5 godz.) na naukę od początku, po raz pierwszy, wyjątkowej formy Tai Chi Wudang 13 Postaw. Opis tej formy znajduje się poniżej. W Łodzi – Chi Kung Czterech Pór Roku i Xing Yi Quan.

Warsztaty z Mistrzem to wyjątkowa okazja do zdobywania wiedzy u źródła, popartej praktyką, filozofią, doświadczeniem, ale również umiejętnie dostosowanej do potrzeb współczesnego człowieka Zachodu. Zhou Xuan Yun jest jedynym mnichem taoistycznym i jednocześnie mistrzem Wudang Kung Fu mieszkającym i nauczającym poza Chinami. Od 2016 r. regularnie odwiedza Polskę na zaproszenie naszej Szkoły. Nasza współpraca jest bardzo ścisła, a nasza Szkoła uzyskała status przedstawiciela Mistrza i nauczanego przez niego stylu Tai Chi. Link do tej wzmianki na stronie Mistrza: https://daoistgate.com/about-us/other-instructors/.

Poniżej podstawowe informacje, wskazówki, filmy i opisy tematów.

PLAN WARSZTATÓW
1. Sobota, 23 marca, godz. 10.00-12.30
I część formy Wudang 108-ruchowej – korekta technik i zastosowania bojowe (dla wszystkich, którzy mieli jakikolwiek kontakt ze stylem Tai Chi Wudang – nawet kilka treningów)

2. Sobota, 23 marca, godz. 14.30 – 17.00
Nauka od podstaw formy Wudang Tai Chi 13 Postaw (dla wszystkich, nawet zupełnie początkujących)

3. Niedziela, 24 marca, godz. 10.00-17.00 (z przerwą od 12.30 do 14.30)
Nauka od podstaw formy Wudang Tai Chi 13 Postaw (dla wszystkich, nawet zupełnie początkujących), kontynuacja z soboty

Można wziąć udział w tych warsztatów na kilka sposobów:
– w całości (korygując to, co się już umie i ucząc nowej formy) – to dla tych, którzy już trochę wiedzą o stylu Wudang
– w sobotę po południu i niedzielę cały dzień (ucząc się od podstaw nowej formy) – nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w Tai Chi
– w sobotę rano (korygując to, co się już umie) – tu wystarczy niewielkie doświadczenie w Tai Chi Wudang
– w sobotę po południu (ucząc się od podstaw fragmentu nowej formy) – nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w Tai Chi
– nie polecamy udziału w samej niedzieli, bo w niedzielę będzie kontynuacja tematu z soboty po południu.

W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy: początkujący, zaawansowani, ćwiczący w naszej Szkole i spoza Szkoły, osoby mające doświadczenie w innych stylach Tai Chi, Kung Fu, jakiejkolwiek pracy z ciałem lub nie mające go wcale (patrz wyżej).

Formy Wudang to nie tylko sekwencje bojowe z kilkusetletnią tradycją, ale zbiór dynamicznych technik służących samodoskonaleniu, analizie struktury ciała, wzmacniających zakres ruchu i mobilność, poprawiających zdrowie i samopoczucie. To praca nad świadomym ruchem. To również atrakcyjne wizualnie choreografie, które mogą urozmaicić nasz codzienny trening, stymulować umysł do zapamiętania nowego materiału, dać podstawy do głębszego zrozumienia tej starożytnej chińskiej sztuki ruchu. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Nie trzeba jechać do Wudang albo gdziekolwiek za granicę. :-)

MIEJSCE WARSZTATÓW:
AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34L, Wydział Rehabilitacji, sala treningowa na I piętrze
Warsztaty odbywać się będą w dużej sali treningowej w budynku Wydziału Rehabilitacji na terenie AWF w Warszawie.
UWAGA!.
Przed budynkiem Wydziału Rehabilitacji jest duży, płatny parking, ale bardzo drogi. Najlepiej zaparkować samochody bezpłatnie w uliczkach na przeciwko AWF, w okolicach Szpitala Bielańskiego i parę minut przejść pieszo. Stamtąd przez główną bramę wchodzi się na teren AWF. Zapraszamy 15 minut przed warsztatami. Na dojście zarezerwujcie sobie ok. 5 minut. Najlepiej jest przyjechać tramwajem, autobusem lub metrem.
Po wejściu na teren AWF należy kierować się prosto w stronę głównego budynku, następnie skręcić w drugą uliczkę w lewo i iść prosto w kierunku kortów tenisowych. Przed kortami po lewej stronie znajduje się duży, biały budynek z napisem “Wydział Rehabilitacji”. Należy wejść do niego głównym wejściem i skręcić w prawo. Tam po prawej stronie znajdują się schody, którymi wchodzi się na pierwsze piętro. Po wejściu, na wprost znajduje się sala. Szatnia męska jest po lewej, damska po prawej stronie.

CENY WARSZTATÓW:

1. Cena podstawowa:
650 zł dwa dni (sobota+niedziela) lub 550 zł za jeden i pół dnia, 450 zł za jeden dzień, 250 zł za pół dnia. Płatne gotówką na miejscu.
2. Zniżka dla instruktorów
jakiejkolwiek formy pracy z ciałem, którzy przyprowadzą na warsztaty swoich uczniów: zniżka 10 % od każdej przyprowadzonej osoby.

Warsztaty odbędą się w jęz. angielskim. Zapewniamy tłumaczenie.

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać mailowo do 15 marca 2024 na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com
Przyjmiemy tylko te osoby, które w ten sposób się zapiszą.
W zgłoszeniu prosimy napisać, czy interesują Was całe warsztaty, czy tylko część.

OPIS STYLU TAI CHI WUDANG
TAI CHI CHUAN STYL WUDANG 武当太极拳式
Wudang Tai Chi Chuan, to najstarszy styl Tai Chi ćwiczony w Górach Wudang w Świątyni Purpurowych Chmur. Tai Chi Chuan to najbardziej znana na świecie chińska sztuka walki ćwiczona obecnie przede wszystkim dla zdrowia oraz jako medytacja w ruchu. Ten styl powstał na bazie wiedzy, która liczy sobie kilka tysięcy lat. Większość ekspertów za jego twórcę uznaje Zhang Sanfenga 張三丰, który mieszkał w górach Wudang, prowincji Hubei w czasach dynastii Song (960-1280 n.e.). Zhang Sanfeng był taoistą, mędrcem, mnichem, a jednocześnie ekspertem w sztukach walki. Zmodyfikował swoje umiejętności zainspirowany zaobserwowaną walką żurawia z wężem. Zwinność tych zwierząt uprzytomniła mu przewagę miękkości i spokoju nad twardością i gwałtownością, a taoistyczna wiedza o naturze rzeczy, a szczególnie teorii Yin i Yang, pomogła stworzyć podwaliny tej niezwykłej sztuki. Pomimo ekscentrycznego trybu życia, ciągłych wędrówek po górach i samotnych medytacjach w jaskiniach, zdołał przekazać swój system mnichom z klasztoru Wudang, stąd nazwa tego stylu: Wudang Tai Chi Chuan. Do dzisiejszego dnia styl ten ćwiczony jest w klasztornych kompleksach Wudang. Tai Chi Wudang to połączenie filozofii taoistycznej z technikami zdrowotnymi Chi Kung i bojowymi Kung Fu oraz medytacją. To niezwykle piękny styl, w którym koncepcja przemian Yin i Yang przejawia się w płynnej i swobodnej zmianie tempa, wysokości, kierunków.
Filmy prezentujące fragmenty form Tai Chi Wudang w wykonaniu Mistrza Zhou Xuan Yun:

SZCZEGÓŁOWY OPIS TEMATÓW:
KOREKTA I CZĘŚCI FORMY TAI CHI WUDANG I ZASTOSOWANIA BOJOWE – 武当太极108式 Wudang Taiji (108)
SOBOTA (23 MARCA) 10.00 – 12.30
Jednym z tematów najbliższych warsztatów będzie korekta technik i zastosowania bojowe do I części 108-ruchowej formy Tai Chi stylu Wudang. W warsztatach tych mogą wziąć udział wszyscy, również początkujący. Wystarczy minimalna znajomość tego stylu, np. parę miesięcy treningu I części długiej formy lub formy 28-ruchowej. Na warsztatach poznamy interpretacje bojowe technik Tai Chi Wudang. To niezwykle ciekawe doświadczenie, którego nie należy kojarzyć z walką. Polecane jest wszystkim, nawet osobom ćwiczącym tylko dla zdrowia. Pomaga lepiej zrozumieć budowę danego ruchu, poprawne wykonanie technik, właściwe zaangażowanie ciała, ustawienie struktury, generowanie siły. Zrozumienie interpretacji bojowych ma wpływ na dokładność wykonania formy, a tym samym zwiększa jej skuteczność kondycyjną i zdrowotną. Każdy, kto weźmie w tym udział skorzysta i pogłębi swoją wiedzę na temat sztuki Tai Chi oraz pełnego wykorzystania potencjału swojego ciała. Na 2,5 godzinnych warsztatach przeanalizujemy wszystkie techniki z I części, długiej, 108-ruchowej formy Tai Chi stylu Wudang. Zapraszamy.

W 2017 roku odbyły się takie warsztaty. Poniżej film z tego wydarzenia, na którym możecie zobaczyć, w jakim charakterze odbywa się taki trening.
Film z warsztatów zastosowań bojowych:

Film prezentujący I część formy Tai Chi Wudang:

FORMA TAI CHI WUDANG 13 POSTAW – 武当太极13式 Wudang Taiji (13)
SOBOTA (23 MARCA) 14.30-17.00, NIEDZIELA (24 MARCA) 10.00-12.30 i 14.30-17.00
Forma Tai Chi 13 Postaw to druga, długa, tradycyjna forma Tai Chi Wudang. Będziemy ją poznawać po raz pierwszy. Nigdy wcześniej na warsztatach i obozach nie była ona uczona. Czerpie z zasad Ośmiu Trygramów i Pięciu Żywiołów, łącząc je w 13 formach. Wewnętrznie praktykując Wudang Tai Chi, można zharmonizować przepływ Qi przez Osiem Nadzwyczajnych Meridianów, odżywiając pięć narządów i osiągając jedność w 13 zestawach technik. Forma Wudang Tai Chi 13 Postaw składa się z 13 zestawów ruchów, w tym: forma wyjściowa, forma trzymania kuli, forma pojedynczego pchnięcia, forma sondująca, forma podtrzymująca, forma ataku, forma transportująca, forma dzieląca, forma chmury, forma przekształcająca, forma podwójnego pchnięcia, forma skierowana w dół i forma zamykająca. Kluczem treningu tej formy jest zintegrowanie ruchu i intencji, intencji i energii Qi, Qi oraz ducha Shen, osiągając harmonię w sześciu połączeniach. Duch nabiera głębokiej jakości w formach, a ruchy płyną w sposób ciągły, zrelaksowany i naturalny, jak chmury i płynąca woda. Oddech jest płynny i pozbawiony wysiłku, głęboki i równy, z każdym oddechem powracający do korzenia. Tych 13 ruchów daje bogate i głębokie zrozumienie i ma dalekosiężne znaczenie. Każdy ruch może regulować zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne aspekty życia, zapewniając korzyści, takie jak rozluźnienie ścięgien, odżywienie narządów wewnętrznych oraz kultywowanie umysłu i ciała. Na 7,5 godzinnych warsztatach będziemy uczyć się tej formy od podstaw. Poznamy też techniki przygotowujące, medytację stojącą i ćwiczenia podstawowe pomocne przy jej zrozumieniu. Do udziału w tych zajęciach nie jest potrzebna znajomość formy, ani doświadczenie w stylu Wudang lub jakimkolwiek innym stylu Tai Chi. 
Film z jednej z ostatnich w cyklu lekcji tej formy uczonej przez Mistrza online. Pod koniec tego filmu zobaczyć można prawie całą formę:

Filmy z warsztatów Tai Chi Wudang z 2019 r. i z 2017 r.
https://www.youtube.com/watch?v=OCYqdY42vBw
https://www.youtube.com/watch?v=KtjbAyN9Ezc&t=61s
https://www.youtube.com/watch?v=tYxn7vgo6JQ&t=1s

BIOGRAFIA MISTRZA I MNICHA ZHOU XUAN YUN
Mnich taoistyczny Zhou Xuan Yun (wym. ang. “Joh Sh-wen Yoon”, wym. polska „Dżou Szłen Jun”) 周玄云, urodził się w roku Małpy w małej wiosce w środkowych Chinach, w prowincji Henan. W wieku 13 lat rodzice posłali go na górę Wudang, która jest źródłem taoizmu i Tai Chi Chuan. Mieszkał w Taoistycznej Akademii Sztuk Walki (Daoist Association Martial Arts Academy), w historycznym Pałacu Purpurowych Chmur (Purple Cloud Temple). Po latach nauki został instruktorem Tai Chi i Kung Fu. Mistrz Zhou został uznany XV pokoleniem przekazu Wudang San Feng. Wszyscy, którzy trenują w Górach Wudang są poddawani jednym z najbardziej wymagających treningów siłowych na świecie. Trening rozpoczyna się wcześnie rano, trwa wiele godzin. Często widuje się adeptów obładowanych workami z piaskiem, wbiegających pod górę i zbiegających w dół i z powrotem. Przez 9 godzin dziennie rozciągają się, poznają stare formy i trenują z bronią. Pomimo tego, że setki osób studiują w Górach Wudang, zaledwie kilkoro z nich rocznie otrzymuje status instruktora i dostępuje możliwości poznania sekretnych praktyk. W wieku 16 lat Xuan Yun rozpoczął życie mnicha taoistycznego oraz zaczął studia filozofii taoistycznej i praktyki duchowe. Xuan Yun pozostaje jednym z niewielu adeptów Wudang z linii sztuk walk, który poświęcił lata swojego życia na głębokie studiowanie taoizmu, przechodząc najbardziej tradycyjny system szkolenia na mnicha taoistycznego. Reprezentuje ortodoksyjny odłam taoizmu, przebył szkolenia w zakresie rytuałów, recytacji mantr, wróżb i alchemii. Xuan Yun jest oficjalnie uznanym uczniem Mistrza Li Guang Fu 李光富 Prezesa Chińskiego Stowarzyszenia Taoistycznego (中国道教协会会长). W wieku 20 lat Xuan Yun opuścił świątynię, aby rozpocząć życie mnicha wędrującego. Przez 4 lata podróżował samotnie po całych Chinach, od świątyni do świątyni. Poszukiwał mistrzów sztuk walk, praktykował oraz zdobywał nowe umiejętności. Ostatnio Xuan Yun dzieli swój czas pomiędzy Chiny i USA. Mieszka w New Hampshire, w wybudowanym przez siebie taoistycznym ośrodku The Daoist Gate Center Xuan Ju, naucza Kung Fu Wudang, pracuje nad materiałami dydaktycznymi obejmującymi Tai Chi Chuan, Kung Fu, Chi Kung itd. Od ponad 20 lat propaguje style Wudang, prowadząc warsztaty i nauczając w wielu krajach (www.daoistgate.com). Jest jednym z niewielu mnichów taoistycznych mieszkających i nauczających poza Chinami i jedynym, który odwiedził Polskę. Od 2016 r. współpracuje z naszą Szkołą, która obecnie jest przedstawicielem jego organizacji i stylu, którego naucza. Na prowadzonych przez niego w Warszawie warsztatach poznawaliśmy krótką i długą formę Tai Chi Wudang (28 i 108 ruchów), Miecz Tai Chi San Feng Wudang, formę Taiyi 5 Elementów, Styl Bagua Zhang, Pchające Dłonie, Zastosowania Bojowe, Medytację Zhan Zhuang, Chi Kung Czterech Pór Roku, Chi Kung dla Zachowania Zdrowia, słuchaliśmy wykładów o Tai Chi, Chi Kung, Taoizmie, Świątyniach Taoistycznych i księdze Tao Te Ching. Tym razem czeka nas zupełnie nowy temat: Forma Tai Chi 13 Postaw.

WSPOMNIENIA Z POPRZEDNICH WARSZTATÓW TAI CHI WUDANG

Filmy z poprzednich warsztatów z Mistrzem:
https://www.youtube.com/watch?v=qb-16MyyVjY&t=14s
https://www.youtube.com/watch?v=gtejVpokXKQ
https://www.youtube.com/watch?v=OCYqdY42vBw
https://www.youtube.com/watch?v=tYxn7vgo6JQ&t=34s
https://www.youtube.com/watch?v=v1TF7OigIVM
https://www.youtube.com/watch?v=g-4GBBAo9_A&t=9s
https://www.youtube.com/watch?v=KtjbAyN9Ezc

Style Wudang mają wiele do zaoferowania zarówno początkującym w treningu, jak i doświadczonym praktykom również innych stylów Tai Chi i Kung Fu.

Zapraszamy na warsztaty.

To wyjątkowa i niecodzienna okazja. Warto skorzystać.
Jeśli macie pytania, wątpliwości, piszcie.

Serdecznie polecamy i czekamy na Wasze zgłoszenia do 15 marca 2024, na adres: mariusz.sroczynski@szkolataichi.com!

P.S.1.
MISTRZ POPROWADZI TEŻ MINI WARSZTATY W ŁODZI – WE WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z NAMI SZKOŁACH.

1. Piątek, 22 marca, w Szkole Tai Chi Guangfu Radka Węglarza
od 17.30 do 20.30: Chi Kung Czterech Pór Roku
Cena 250 zł za 3 godz.
Zapisy mailowo: radoslaw.weglarz@guangfu.pl

2. Poniedziałek, 25 marca, w Family Fight Club Legion Przemka Danowskiego
od 18.30 do 21.00 – podstawy stylu Xing Yi Quan
Cena 200 zł za 2,5 godz.
Zapisy mailowo: p.danowski@o2.pl

P.S. 2. Pod koniec wakacji (25-31 sierpnia 2024) planujemy też 6-dniowy Letni Obóz z Mistrzem, w Polsce, na Podlasiu. Szczegóły będą w kwietniu, ale już teraz możemy zapowiedzieć, że będzie tam Tai Chi, Bagua, miecz Tai Chi, forma Taiyi 5 Elementów i inne ciekawe rzeczy do uczenia, korygowania, przypominania.