Światowy Dzień Tai Chi

Co roku, w ostatnią sobotę kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung. W ten sposób przez całą Ziemię, wraz z rozpoczynającym się dniem, przetacza się fala treningów.

DSC_2871

Nasza Szkoła w ramach obchodów, co roku, od ponad 10 lat spotyka się w parku na wspólnym, otwartym, bezpłatnym treningu. Uczestniczą w nim zarówno uczniowie naszej Szkoły jak i wszyscy Ci, którzy chcieliby rozpocząć naukę Tai Chi. Co roku w tym wydarzeniu bierze udział ok. 100 osób. Jest to symboliczne otwarcie sezonu treningowego w plenerze i wyjątkowe przeżycie:-) Polecamy! 

DSC_2826

30 kwietnia 2016 na wspólny trening po raz pierwszy zaprosiliśmy Was do Łazienek Królewskich, z którymi sąsiaduje TAI CHI STUDIO. Mieliśmy zaszczyt ćwiczyć Tai Chi w takim wyjątkowym miejscu:-) W treningu wzięło udział 120 osób – uczniowie naszej Szkoły oraz Ci, którzy po raz pierwszy zetknęli się z Tai Chi. Trening został przygotowany tak, by mogli z niego skorzystać wszyscy.Trening był bezpłatny, trwał 2 godziny.

Zobacz naszą galerię zdjęć z obchodów Światowego Dnia Tai Chi 2016 w Łazienkach Królewskich.DSC_2952

Obchody tego dnia to inicjatywa autorstwa Billa Douglasa, instruktora i promotora ćwiczeń Tai Chi i Chi Kung w Stanach Zjednoczonych. Ma na celu popularyzację chińskich form ćwiczeń, których uprawianie przyczynić się może do poprawy zdrowia społeczeństw całego świata.

D.Taiji (9)9175486916_81af84c455_o9175486744_af988d0a5e_o

W poprzednich edycjach uczestniczyły szkoły Tai Chi, Chi Kung i podobnych systemów od Australii przez Chiny, Europę po USA. Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung nie jest imprezą proklamowaną przez wielką międzynarodową organizację, lecz powstał z inicjatywy ludzi ćwiczących. W pierwszych latach odbywał się corocznie w sobotę następującą po Światowym Dniu Zdrowia WHO. Data wynikała z powiązania tych obchodów ze Światowymi Dniami Zdrowia właśnie. Ponieważ w niektórych krajach pogoda na początku kwietnia nie sprzyja jeszcze dużym imprezom plenerowym, począwszy od roku 2004 obchody przeniesiono na ostatnią sobotę kwietnia. Do tej inicjatywy przyłącza się coraz więcej szkół na całym świecie. Nasza Szkoła bierze czynny udział w tych obchodach od ponad 10 lat.

DSC_2812

Tego dnia, o godzinie 10.00, na wszystkich kontynentach, osoby kultywujące Chi, wychodzą na otwartą przestrzeń, aby wspólnie ćwiczyć. Praktycznie przez 24 godziny, zgodnie z naturalnym krążeniem Ziemi, poprzez kolejne strefy czasu naszego globu, przetacza się fala pobudzonej przez ćwiczących energii i harmonii.

Żadna ze szkół biorących udział w Światowym Dniu Tai Chi i Chi Kung nie pobiera z tego tytułu opłat od widzów i uczestników. Celem jest wniesienie wkładu w popularyzację metod ćwiczeń, służących aktywnemu dbaniu o własne zdrowie i zachęcenie do ich czynnego uprawiania.

Obchody Światowego Dnia Tai Chi Greenville 2008 – film

Zobacz naszą galerię zdjęć z obchodów Światowych Dni Tai Chi.

Zobacz film z obchodów Światowego Dnia Tai Chi w naszej Szkole, Warszawa 2015.DSC_0136

W 2010 roku wydawnictwo REBIS wydało w języku polskim książkę Billa Douglasa „Tai Chi i Qigong”. Książka jeszcze niedawno była dostępna w polskich księgarniach. Jest godna uwagi. Polecamy.