Światowy Dzień Tai Chi

ŚWIATOWY DZIEŃ TAI CHI i CHI KUNG 2019


ŚWIATOWY DZIEŃ TAI CHI 2019
W sobotę 27 kwietnia, o godz. 10.00, w Łazienkach Królewskich organizujemy obchody Światowego Dnia Tai Chi. Będzie to bezpłatny trening nawiązujący do międzynarodowej idei zapoczątkowanej kilka lat temu, a integrującej cały świat we wspólnym przepływie energii Chi przez kulę Ziemską pod nazwą „Jeden świat, jeden oddech”.

ZAŁOŻENIE jest takie, by przez 24 godziny, przez całą kulę ziemską przepłynęła energia wspólnego ćwiczenia. Dlatego też ustalona jest jedna godzina rozpoczęcia takich ćwiczeń, by wraz z przesuwaniem się Słońca i czasu, całą dobę, gdzieś na świecie ktoś ćwiczył. W ten sposób przez całą Ziemię, wraz z rozpoczynającym się dniem, przetacza się fala treningów. Ma to być również promocja zdrowego stylu życia, ćwiczeń oddechowych, zdrowotnych, no i Tai Chi oczywiście. Święto to połączone jest ze Światowym Dniem Zdrowia organizacji WHO.

NASZA SZKOŁA w ramach obchodów, co roku, od kilkunastu lat spotyka się w parku na wspólnym, otwartym, bezpłatnym treningu. Uczestniczą w nim zarówno uczniowie naszej Szkoły jak i wszyscy Ci, którzy chcieliby rozpocząć naukę Tai Chi. Co roku w tym wydarzeniu bierze udział ok. 100 osób. Jest to również symboliczne otwarcie sezonu treningowego w plenerze i wyjątkowe przeżycie:-) Film z takich obchodów z zeszłego roku zobaczyć możecie poniżej.

ZATEM ZGODNIE Z TRADYCJĄ, w tym roku również zapraszamy Was na wspólny trening do Łazienek Królewskich, z którymi sąsiaduje TAI CHI STUDIO. Spotykamy się na trawniku, zaraz na prawo od wejścia do Łazienek od strony ul. Podchorążych – zaznaczony na mapce na czerwono. Ta lokalizacja jest w odległości 5 minut spaceru od TAI CHI STUDIO.

Serdecznie Was zapraszamy na ten wyjątkowy trening:-)
Zachęcamy do uczestnictwa wszystkich uczniów naszej Szkoły oraz ich znajomych i rodziny. Trening przygotowany będzie tak, by mogli z niego skorzystać nawet Ci, którzy nie ćwiczą Tai Chi.

Trening jest bezpłatny. Będzie trwał około 2 godz. Zaczynamy o godz. 10.00. Zaplanujcie sobie ten dzień i do zobaczenia na miejscu. W razie deszczu trening będzie odwołany.

Zobacz zdjęcia z poprzednich obchodów:
https://www.flickr.com/photos/taichimariuszsroczynski/sets/72157694623512671/

Raz do roku w ostatnią sobotę kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung. Tego dnia, o godzinie 10.00, na wszystkich kontynentach, osoby kultywujące Chi spotykają się na otwartej przestrzeni, aby wspólnie ćwiczyć. Praktycznie przez 24 godziny, poprzez kolejne strefy czasu naszego globu przetacza się fala ćwiczących Tai Chi, a wraz z nimi pobudzonej energii i harmonii.

DSC_2871

Obchody tego dnia to inicjatywa autorstwa Billa Douglasa, instruktora i promotora ćwiczeń Tai Chi i Chi Kung w USA. Ma na celu popularyzację chińskich form ćwiczeń, których uprawianie przyczynić się może do poprawy zdrowia społeczeństw całego świata. Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung nie jest imprezą proklamowaną przez wielką międzynarodową organizację, lecz powstał z inicjatywy ludzi ćwiczących. Do tej inicjatywy przyłącza się coraz więcej szkół na całym świecie. W poprzednich edycjach uczestniczyły szkoły Tai Chi, Chi Kung i podobnych systemów od Australii przez Chiny, Europę po USA. Żadna ze szkół biorących udział w Światowym Dniu Tai Chi i Chi Kung nie pobiera z tego tytułu opłat od widzów i uczestników. Jedynym celem jest wniesienie wkładu w popularyzację metod treningowych, które służą aktywnemu dbaniu o własne zdrowie. W 2010 roku wydawnictwo REBIS wydało w języku polskim książkę Billa Douglasa „Tai Chi i Qigong”.

Nasza Szkoła bierze czynny udział w tych obchodach od ponad 10 lat. Spotykamy się w parku na wspólnym, otwartym i bezpłatnym treningu – wcześniej na Polu Mokotowskim, a od 2016 roku w Łazienkach Królewskich. W treningu uczestniczą zarówno uczniowie naszej Szkoły jak i wszyscy Ci, którzy chcieliby rozpocząć naukę Tai Chi. Co roku w tym wydarzeniu bierze udział około 100 osób. Jest to symboliczne otwarcie sezonu treningowego w plenerze i wyjątkowe przeżycie dla nas wszystkich. Polecamy!

DSC_2826

Nasz pierwszy wspólny trening w Łazienkach Królewskich miał miejsce 30 kwietnia 2016. Mieliśmy zaszczyt ćwiczyć Tai Chi w takim wyjątkowym miejscu:-) W treningu wzięło udział 120 osób – uczniowie naszej Szkoły oraz Ci, którzy po raz pierwszy zetknęli się z Tai Chi. Trening został przygotowany tak, by mogli z niego skorzystać wszyscy.Trening był bezpłatny, trwał 2 godziny.

Zobacz film z obchodów w 2016 r.:

Zobacz też naszą galerię zdjęć z obchodów Światowego Dnia Tai Chi w poprzednich latach:
DSC_2812

 

Zobacz film z obchodów Światowego Dnia Tai Chi w naszej Szkole, Warszawa 2015.DSC_0136


Obchody Światowego Dnia Tai Chi Greenville 2008 – film

Film o historii Światowego Dnia Tai Chi:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=-10PTAGoUfM
Film reklamujący to wydarzenie:
https://www.youtube.com/watch?v=5Wunavawp58
https://www.youtube.com/watch?v=5Wunavawp58&t=109s
Obchody Światowego Dnia Tai Chi –  Nowy Jork:
https://www.youtube.com/watch?v=21l3xmRHwno
Obchody Światowego Dnia Tai Chi Kuba 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=YUUXYu6Et-g
Obchody Światowego Dnia Tai Chi Greenville 2008:
https://www.youtube.com/watch?v=_6zid_7nloc
Obchody Światowego Dnia Tai Chi naszej Szkoły Warszawa 2016:
https://www.youtube.com/watch?v=Pd2vaW3_EBo
Zdjęcia z obchodów Światowych Dni Tai Chi naszej Szkoły z ostatnich lat:
https://www.flickr.com/photos/taichimariuszsroczynski/collections/72157634408955614/