W 2016 r. nawiązaliśmy z Mistrzem współpracę, a w kwietniu 2017 roku odwiedził nas po raz drugi. To dla nas zaszczyt i unikalna okazja do zdobywania wiedzy u źródła – popartej praktyką, filozofią, doświadczeniem, ale również umiejętnie dostosowanej do potrzeb współczesnego człowieka Zachodu.
PODSUMOWANIE WIZYTY MISTRZA
CHIŃSKI MISTRZ WUDANG ZHOU XUAN YUN 周玄云 PO RAZ DRUGI W POLSCE I W TAI CHI STUDIO, 21-24 KWIETNIA 2017
ZORGANIZOWALIŚMY:
Warsztaty:
WARSZTAT QIGONG DLA ZDROWEGO ŻYCIA
DWA WARSZTATY TAIJI FORMA 28 RUCHÓW
Wykład:
ŻYCIE MISTRZA – SWIATYNIE TAOISTYCZNE – TAOIZM
(TAI CHI STUDIO)
Warsztat w Łodzi
Pojechaliśmy też do Łodzi, do Szkoły Radosława Węglarza, na 3-godzinny warsztat na temat formy 28 Tai Chi Wudang oraz Chi Kung.
Tłumaczenie: Warsztaty w jęz. chińskim i angielskim, wykład w jęz. chińskim.
Tłumaczenie z jęz. chińskiego: Łukasz Mrugała
Tłumaczenie z jęz. angielskiego: Mariusz Sroczyński
Pełna galeria zdjęć z wizyty Mistrza dostępna tutaj.
A poniżej relacja filmowa z tego wydarzenia.
PLAN WIZYTY MISTRZA W KWIETNIU 2017
—
TAIJI WUDANG FORMA 28 RUCHÓW
Piątek, 21 kwietnia, godz. 18.00- 21.30
Sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-17.00 (z dwugodzinną przerwą)
Tai Chi to najbardziej znana na świecie chińska sztuka walki. Wiele osób praktykuje Tai Chi dla zdrowia oraz jako medytację w ruchu. Tai Chi rozwija równowagę, zwiększa poziom energii oraz pomaga zapobiegać urazom czy chorobom. Wudang Tai Chi łączy dawne taoistyczne techniki zdrowotne Chi Kung, tradycyjne techniki bojowe i medytację. Warsztat rozpocznie się prostą rozgrzewką i medytacją stojącą Zhan Zhuang. Następnie będziemy uczyć się i utrwalać formę 28 ruchów. W piątek poznamy pierwszych 14 ruchów, pozostałe ruchy w sobotę. Wudang Tai Chi ma wiele do zaoferowania zarówno początkującym w treningu, jak i doświadczonym praktykom innych stylów Tai Chi, Kung Fu i różnych innych form pracy z ciałem.
QIGONG DLA ZDROWEGO ŻYCIA
Niedziela, 23 kwietnia, godz. 10.00-17.00 (z dwugodzinną przerwą)
Chi Kung (Qigong) to tradycyjna chińska sztuka długowieczności i zdrowia, która łączy w sobie ruch, odpowiednią, wyciszoną postawę ciała, oddychanie oraz wizualizacje. Słowo „Qigong” (气功) składa się z dwóch chińskich znaków. Pierwszy znak „Qi” (气) to naturalna energia, która daje nam życie.
W tradycyjnej medycynie chińskiej, nasza wewnętrzna energia Qi stymuluje przepływ krwi oraz wszystkie procesy zachodzące w ciele i sprawia, że organy wewnętrzne funkcjonują prawidłowo. Gdy Qi nie przepływa prawidłowo, pojawia się choroba. Drugi znak „Gong” (功) oznacza umiejętność, którą rozwija się poprzez długotrwałą praktykę. „Qigong dla Zdrowego Życia”, którego będziemy się uczyć na warsztatach obejmuje zarówno ćwiczenia wykonywane na stojąco i siedząco, więc idealnie sprawdza się dla osób pracujących w biurze. Zestaw ten czerpie
z tradycyjnych taoistycznych praktyk Chi Kung i jest kompleksowym programem, który może rozwiązać szereg problemów zdrowotnych typowych dla współczesnego trybu życia. Wzmacnia organizm fizycznie, uelastycznia oraz wzmacnia system odpornościowy. Warsztat rozpocznie się krótkim wprowadzeniem do teorii i historii Chi Kung. Następnie każda technika z tego zestawu będzie dokładnie omówiona i wyjaśniona, tak by zrozumieć jej sens i działanie oddzielnie i w całym zestawie. Polecamy wszystkim zainteresowanym zgłębianiem tematu ćwiczeń zdrowotnych Chi Kung lub po prostu zainteresowanym poprawieniem stanu swojego zdrowia
w prosty i przystępny sposób.
WYKŁAD – WUDANG, TAOIZM, TAIJI
Poniedziałek, 24 kwietnia, godz. 18.00
Mistrz opowie o historii i filozofii taoizmu. Dowiemy się jakie były korzenie taoizmu, jak powstawały pierwsze stowarzyszenia, świątynie, usłyszymy historie związane z dawnymi chińskimi mistrzami. Mistrz omówi różne kierunki taoizmu i różnice w praktykach. Dowiemy się jakie były doświadczenia Mistrza z pobytu w świątyni Wudang, jak wyglądał jego trening i jaką rolę może odgrywać taoizm we współczesnym społeczeństwie i w praktyce Tai Chi. Będzie czas na pytania.